Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Akupunktura sposobem łagodzenia bólu podczas porodu

Akupunktura sposobem łagodzenia bólu podczas porodu fotolia.pl
Ministerstwo Zdrowia zbiera obecnie uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego. 
Określenie standardów wiąże się z nałożeniem na pracowników medycznych obowiązku podjęcia udokumentowanych działań ukierunkowanych na złagodzenie bólu i możliwość wyboru metody jej łagodzenia. Rozwiązanie ma spowodować, że pacjentka będzie miała dostęp do adekwatnych dla jej potrzeb i stanu, świadczeń w zakresie analgezji porodu. Ma to zaspokoić oczekiwania kobiet, które pochodzą od nich samych. Efektywne metody łagodzenia bólu porodowego wiążą się z prawidłowym przygotowaniem do porodu oraz ważna jest również relacja pomiędzy osobą prowadzącą poród a pacjentką. Istotnym elementem jest dostarczenie kobiecie informacji na temat  sposobów łagodzenia bólu porodowego. Metody dzielone są na niefarmakologiczne takie jak: utrzymanie aktywności fizycznej i przyjmowanie pozycji zmniejszających odczuwanie bólu, techniki oddechowe, masaż relaksacyjny, ciepłe i zimne okłady, akupunktura. Te metody mają być stosowane przez osobę sprawującą opiekę odpowiedzialną za prowadzenie porodu fizjologicznego. Dobór metody uzgadniany jest z rodzącą.
 
Metody farmakologiczne zgodnie z rozporządzeniem to: analgezja wziewna, dożylne lub domięśniowe stosowanie opioidów. Przed zastosowaniem metody konieczna jest informacja na temat wpływu danej metody, którą rodząca musi uzyskać od lekarza wraz z informacja o ewentualnych powikłaniach. Za zastosowanie środków odpowiedzialny jest lekarz położnik.
 
Przedmiotowy standard jest wynikiem prac Grupy Roboczej powołanej decyzją Ministra Zdrowia, składającej się z lekarzy specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, położnictwa i ginekologii. neonatologii oraz przedstawicielek pielęgniarek i położnych. 
W postanowieniach rozporządzenia uwzględniono 7 letni okres przejściowy, umożliwiający położnym uzyskanie kwalifikacji niezbędnych dla prawidłowej opieki nad kobietą u której zastosowano farmakologiczne metody łagodzenia bólu, czyli pełnienia funkcji położnej
anestezjologicznej.
Pt., 11 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk