Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy rejestr publiczny

Nowy rejestr publiczny fotolia.pl

W związku z koniecznością implementacji do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych dotyczących transportu drogowego powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego.

Rejestr będzie składał się trzech ewidencji:

1)      przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego;

2)      poważnych naruszeń (w rozumieniu przepisów wspólnotowych);

3)      osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy do czasu przywrócenia dobrej reputacji.

Zgodnie z propozycją pierwsza z ewidencji będzie jawna i publicznie dostępna, pozostałe dwie – będą udostępniane wyłącznie upoważnionym organom oraz Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Z innych przewidzianych w projekcie ustawy zmian wymienić należy:

·        nałożenie na Głównego Inspektora Transportu Drogowego obowiązku zasięgania – w toku procedury badania dobrej reputacji wobec przedsiębiorcy oraz zarządzającego transportem – opinii właściwego starosty w przedmiocie ustalenia czy zaprzestanie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę spowodowałoby poważne szkody dla gospodarki powiatu. Pozwoli to na zbadanie wynikającej z prawa wspólnotowego przesłanki „nieproporcjonalnej reakcji na naruszenia” polegającej m.in. na istnienie interesu społecznego w kontynuacji działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę;

·        rozszerzenia katalogu działań, jakie może podjąć Główny Inspektor Transportu Drogowego wobec przedsiębiorcy poważnie naruszającego przepisy wspólnotowe w zakresie transportu drogowego. Nowy katalog sankcji obejmie m.in.: czasowe lub trwałe cofnięcie niektórych lub wszystkich uwierzytelnionych wypisów z licencji wspólnotowej oraz zawieszenie wydawania świadectw kierowców.

Rejestr będzie prowadzony w systemie teleinformatycznych przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Powstanie w oparciu o już istniejące: centralną ewidencję naruszeń (CEN), Transbit oraz ewidencję przewoźników drogowych prowadzoną w starostwach.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska – z terminem zgłaszania uwag do 23 lutego.

Pt., 20 Lt. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski