Skomplikowane dzieje naszego kraju sprawiły, że do dziś dnia ziemia wydaje z siebie różnego rodzaju niebezpieczne przedmioty z niewybuchami na czele. Jeśli ktoś trafił na materiały wybuchowe zazwyczaj zawiadamiał policję lub wojsko, a usunięcia materiałów dokonywali saperzy. Okazuje się, że była to procedura pozaprawna.
Z dniem 31 grudnia 2001 roku traciły bowiem moc prawną obowiązujące dotychczas przepisy regulujące problematykę za ubezpieczania i unieszkodliwiania materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, tj. zarządzenie nr 78 Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 września 1974 roku w sprawie trybu zgłaszania, zabezpieczania i unieszkodliwiania materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych oraz zarządzenie Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych z dnia 12 listopada 1974 roku w sprawie oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Od tego czasu wskazany obszar pozostawał poza regulacjami prawnymi. Uznano, iż stan taki stanowi potencjalne zagrożenie dostania się materiałów wybuchowych i niebezpiecznych w niepowołane ręce, a w konsekwencji może to doprowadzić do zagrożenia utraty życia, zdrowia lub mienia, w odniesieniu do nieokreślonej liczby osób i innych podmiotów; w konsekwencji opracowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie oczyszczania terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych. Projekt ten będzie przedmiotem obrad najbliższego posiedzenia Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, w tym:
- tryb zgłaszania informacji o znalezieniu wszelkiego rodzaju materiałów wybuchowych i niebezpiecznych;
- tryb rejestrowania lub ewidencjonowania zgłoszeń o znalezieniu materiałów wybuchowych i niebezpiecznych;
- tryb zabezpieczania materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, miejsca znalezienia takich materiałów, ludności oraz zwierząt;
- sposób i zakres udziału Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego;
- warunki wyznaczenia miejsc przeznaczonych do niszczenia materiałów wybuchowych i niebezpiecznych.
Przypominamy w tym miejscu, że zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, o znalezieniu wszelkiego rodzaju materiałów wybuchowych i niebezpiecznych zawiadamia się najbliższy urząd administracji rządowej lub samorządowej, jednostkę organizacyjną Policji lub Państwowej Straży Pożarnej.