Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozporządzenie podstawą decyzji administracyjnej?

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 spełnienie przez lokal wymagań lokalowych i sanitarnych do prowadzenia tam żłobka lub klubu dziecięcego jest potwierdzane pozytywną opinią komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej oraz pozytywną opinią właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Minister właściwy do spraw rodziny postanowił doprecyzować przepis ustawowy wskazując w akcie wykonawczym, że opinie takie są wydawane w drodze decyzji administracyjnej.

Zaproponowane rozwiązanie jest bardzo kontrowersyjne i to z dwóch co najmniej powodów. Z formalnego punktu widzenia rozporządzenie może zawierać jedynie przepisy regulujące sprawy przekazane do unormowania w przepisie upoważniającym. Tymczasem zgodnie z delegacją ustawową wymagania ministrowi właściwemu do spraw rodziny powierzono jedynie określenie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy – uwzględniając konieczność zapewnienie odpowiedniej jakości opieki sprawowanej nad dziećmi i warunków ochrony przeciwpożarowej oraz liczbę dzieci. W tym zakresie z pewnością nie mieści się dookreślanie trybu wyrażania w przedmiotowej sprawie opinii.

Jeszcze istotniejszy jest aspekt merytoryczny. Rozporządzenie nie może stanowić bowiem samoistnej podstawy do wydania decyzji administracyjnej. Zatem albo w drodze wykładni będzie możliwe ustalenie, że już przepis ustawy w sposób dorozumiany jest podstawą wydania decyzji administracyjnej – tyle że wówczas doprecyzowanie nie jest potrzebne, albo też przeciwnie – tyle że wtedy zaproponowany przepis rozporządzenia jest niedopuszczalny.

W odniesieniu do samych warunków lokalowych i sanitarnych proponowane przepisy stanowią co do zasady powielenie obowiązującego obecnie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych. Najistotniejsze zmiany dotyczą:

·         określenia wymogów przeciwpożarowych dla dróg ewakuacyjnych z pomieszczenia;

·         wyraźnego wskazania, że instalacja elektryczna ma być zabezpieczona przed dostępem dzieci;

·         szczegółowego określenia warunków stawianych węzłowi sanitarnemu;

·         nałożenia obowiązku zapewnienia liczby nocników odpowiadających liczbie dzieci.

Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych będzie rozpatrywany na czerwcowym posiedzeniu Komisji Wspólnej.

Pt., 6 Czrw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski