Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nagradzanie nie tylko zawodników

Sukcesy sportowców i związane z tymi sukcesami zaszczyty możemy obserwować w mediach. Za każdym takim sukcesem kryje się jednak praca trenerów i licznych osób z bezpośredniego zaplecza. Bez ich ciężkiej, a odbywającej się w cieniu pracy gwiazdy sporu nie mogłyby błyszczeć swoim blaskiem. Opracowywane obecnie rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki w sprawie odznak, wyróżnień oraz nagród pieniężnych za osiągnięcia w działalności w zakresie sportu reguluje na nowo sposoby honorowanie osób związanych z działalnością w zakresie sportu.

Rozporządzenie przewiduje przyznawanie:

  • trzystopniowej odznaki „Za Zasługi dla Sportu” mającej postać ażurowej kompozycji przedstawiającej stylizowaną postać biegacza unoszącego ramiona w geście zwycięstwa. Z lewej strony odznaki jest umieszczona gałązka wawrzynu, której dwa dolne liście pokryte są emalią w kolorze białym i czerwonym;
  • wyróżnień w postaci plakietek, dyplomów i pucharów;
  • nagród pieniężnych za szczególne osiągnięcia sportowe oraz podjętą aktywność dla rozwoju danego sportu. Rozporządzenie zawiera szczegółowy taryfikator, z którego dowiadujemy się przykładowo, iż nagrodę może otrzymać trener prowadzący szkolenie zawodnika, który zajął pierwsze miejsce na igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych – do 8-krotności podstawy. W ten sposób okazuje się, że pierwsze miejsce na mistrzostwach świata w konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich jest warte tyle co ¾ pierwszego miejsca na igrzyskach olimpijskich, zaś trzecie miejsce na mistrzostwach Europy już tylko ¼ złota olimpijskiego.

Rozporządzenie zostało pozytywnie zaopiniowane na posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu w dniu 22 marca 2011 roku.

Czw., 24 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski