Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (53). Stany Zjednoczone Ameryki - część 9: Tablice federalne

Tablice rejestracyjne świata (53). Stany Zjednoczone Ameryki - część 9: Tablice federalne fotolia.pl

W Stanach Zjednoczonych pojazdy rejestrowane są nie tylko przez poszczególne władze terytorialne (stany i terytoria zależne), lecz również przez władze federalne. Tablice te wydawane są przede wszystkim dla pojazdów służb federalnych, korpusu dyplomatycznego i konsularnego oraz sił zbrojnych.

Tablice pojazdów federalnych mają białe tło z jasnoniebieskim wizerunkiem powiewającej flagi amerykańskiej. Tablica posiada odblaskowy znak wodny. Pozostałe elementy – o ile nie oznaczono inaczej – są w kolorze granatowym. W górnej części tablicy znajduje się napis „U.S.Government”, w dolnej zastrzeżenie „For official use only”. W lewej dolnej części tablicy znajduje się barwne logo lub pieczęć jednostki federalnej posługującej się pojazdem, zaś w prawej dolnej części – hologram zabezpieczający.

Numer rejestracyjny złożony jest z samych cyfr poprzedzonych kodem:

  • w przypadku pojazdów należących do General Service Administration (GSA) jest to litera G poprzedzająca dwie cyfry, przy czym cyfry te oznaczają typ pojazdu, np. 14 oznacza duży samochód typu sedan, 32 – autobus, 41 – lekką ciężarówkę z napędem na dwa z czterech kół, 87 – ciężką ciężarówkę z napędem na cztery z sześciu kół zasilaną olejem napędowym, 90 – pojazd specjalny;
  • w przypadku pozostałych podmiotów stosowane jest oznaczenie litrowe kodujące agencję, dla której pojazd jest zarejestrowany, np. CS oznacza Civil Service Commission, DS – Defense Supply Agency, FD – Federal Deposit Insurance Corporation, NS – National Science Commission. Stosowanych jest ponad 50 oznaczeń kodowych.

Numery rejestracyjne pojazdów o statusie dyplomatycznym składają się z dwóch liter I nie więcej niż trzech cyfr. Litery kodują państwo, do którego dany pojazd przynależy – przy czym kod literowy nie jest związany z nazwą państwa, np. pojazdy należące do polskiego przedstawicielstwa mają oznaczenie QW. Inne przykłady to: DJ – Francja, HV – Kanada, LW – Niemcy, PD – Zjednoczone Królestwo. Numer rejestracyjny jest zapisany na tablicy czarną czcionką na białym tle. Na lewo od numeru rejestracyjnego znajduje się biała litera na niebieskim polu oznaczająca status pojazdu. I tak: C – oznacza pojazd korpusu konsularnego, D – korpusu dyplomatycznego, S – personelu ambasad, A – pracowników Sekretariatu ONZ. W przypadku pojazdów korpusu dyplomatycznego i konsularnego status jest powtórzony pełnym słowem na niebieskim pasku w górnej części tablicy. W dolnej części tablicy znajduje się natomiast czerwone pole z notą „Issuead By And Property Of the/United States Department of State” („Wydane przez i należące do/Departamentu Stanu USA”).

Pojazdy wojskowe mają tablice rejestracyjne wydawane przez poszczególne rodzaje sił zbrojnych (Armię, Siły Powietrzne, Marynarkę, Korpus Marines), choć część pojazdów posiada wyłącznie wojskowe numery identyfikacyjne.

Pt., 24 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski