W temacie potencjalnych zmian w systemie szkolenia i egzaminowania kierowców wypowiedziało się Ministerstwo Infrastruktury odpowiadając na interpelację poselską.
Resort zwrócił uwagę, że na forum Unii Europejskiej finalizowane są prace legislacyjne nad nową dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy. Przyjęcie tej dyrektywy będzie wiązało się z obowiązkiem implementacji jej przepisów do krajowego porządku prawnego, w tym dokonania stosownych zmian w ustawie o kierujących pojazdami oraz aktach wykonawczych.
Przewidywane zmiany mają dotyczyć:
- rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, oraz
- rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 4 marca 2016 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.
Według MI, nowelizacje te będą miały na celu dostosowanie krajowego systemu szkolenia i egzaminowania kierowców do nowoczesnych standardów europejskich oraz podniesienie skuteczności całego procesu.
Ministerstwo podkreśliło, że niezależnie od powyższego, obecnie prowadzone są prace Zespołu doradczego do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy, powołanego przez Ministra Infrastruktury. Celem Zespołu jest przygotowanie projektu ustawy zmieniającej ustawę o kierujących pojazdami oraz stosownych aktów wykonawczych.
W toku prac członkowie Zespołu przedstawiają propozycje zmian mających na celu poprawę jakości szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców oraz zwiększenie odsetka pozytywnych wyników egzaminów. Wśród propozycji znajduje się m.in. ograniczenie zakresu zadań egzaminacyjnych wykonywanych na placu manewrowym, co pozostaje w zgodzie z postulatami zawartymi w interpelacji. Resort zaznaczył, że propozycje te pozostają na etapie roboczym i nie zostały jeszcze sfinalizowane.
Z treścią interpelacji oraz odpowiedzi można zapoznać się TUTAJ.