Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Modernizacja oświetlenia ulicznego - czy będzie możliwe dofinansowanie?

Modernizacja oświetlenia ulicznego - czy będzie możliwe dofinansowanie? fotolia.pl

Do Ministra Klimatu i Środowiska skierowano interpelacje poselską w sprawie dofinansowania modernizacji oświetlenia ulicznego. 

Jak wskazano w piśmie drastyczny wzrost cen energii elektrycznej oraz dbałość o budżet zmuszają samorządy do podjęcia trudnych decyzji ograniczania godzin lub całkowitego wyłączania oświetlenia ulicznego. Rozwiązaniem tych problemów jest modernizacja oświetlenia ulicznego polegająca na wymianie opraw sodowych na LED-owe, które pozwolą zmniejszyć zużycie energii o ok. 40%. Dodatkowo oprawy LED pozwalają na optymalizację natężenia oświetlenia ulicznego, co zmniejsza zużycie energii. Wymiana oświetlenia wiąże się z dużymi kosztami inwestycji.

W latach 2018-2021 funkcjonował program „Sowa”, przeznaczony na dofinansowanie takich inwestycji za pośrednictwem NFOŚiGW. W obecnej chwili wiele lokalnych samorządów nadal boryka się z problemem znalezienia środków finansowych na ten cel.

W związku z powyższym zwrócono się do MKiŚ z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Czy zostanie wdrożony nowy, celowany program dofinansowania wymiany oświetlenia ulicznego przeznaczony dla wszystkich samorządów? Jeśli tak, to w jakich ramach czasowych.
  2. Czy MKiŚ może wskazać inne programy rządowe lub unijne, których środki można wykorzystać na ww. cel?

Resort klimatu i środowiska jeszcze nie odpowiedział na interpelację. 

Źródło: Sejm RP 

Pt., 26 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka