Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

164 mln zł na drogi samorządowe dla województwa podlaskiego

164 mln zł na drogi samorządowe dla województwa podlaskiego fotolia.pl

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że odcinek drogi wojewódzkiej nr 655, który powstanie w ramach budowy wschodniej obwodnicy Suwałk, uzyska dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 20,2 mln zł. Planowana wartość zadania, którego inwestorem jest Miasto Suwałki, to 40,4 mln zł.

Jak czytamy inwestycja polegać będzie na budowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 655 w nowym przebiegu, który jest częścią wschodniej obwodnicy Suwałk. W ramach zadania powstanie droga klasy G (główna), na odcinku od ulicy Wylotowej do ulicy Sejneńskiej. Inwestycja uzupełni układ komunikacyjny miasta i pozwoli na wyprowadzenie ruchu samochodów z centrum Suwałk. Planowany termin oddania zadania do użytkowania to IV kwartał 2024 roku.

Łączna kwota wsparcia ze środków RFRD dla zadań zgłoszonych w województwie podlaskim wyniesie prawie 164 mln zł. Oprócz obwodnicy Suwałk wsparcie z RFRD uzyskały jeszcze 3 zadania zgłoszone przez Zarząd Województwa Podlaskiego:

  • Budowa obwodnicy m. Sokoły w ciągu drogi wojewódzkiej nr 678 - kwota dofinansowania: 27 mln zł;
  • Budowa obwodnicy Ciechanowca w ciągu drogi wojewódzkiej nr 690 - kwota dofinansowania: 62 mln zł;
  • Budowa obwodnicy Kolna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 647 - kwota dofinansowania: 54,4 mln zł.

Dla tych zadań zostały już podpisane umowy o dofinansowanie ze środków RFRD.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wsparcie uzyskują inwestycje polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg samorządowych. Dotychczas w ramach RFRD w latach 2019-2022 r. wykonano budowę, przebudowę lub remont 18 tys. km dróg samorządowych w województwie podlaskim. Wsparcie z programu przekazywane jest na inwestycje na drogach powiatowych, gminnych i wojewódzkich, zadania zwiększające bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, budowę obwodnic w ciągach dróg samorządowych, zadania miejskie, a także na drogi o charakterze obronnym. Poprawa jakości tras lokalnych przekłada się na komfort podróżowania, ale także znacząco poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Rządowe wsparcie przyznano dla 51 zadań obwodnicowych, w tym 45 zgłoszonych przez samorządy województw i 6 zgłoszonych przez prezydentów miast na prawach powiatu.

Źródło: MI

Śr., 8 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła