Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przebudowa dworca Toruń Miasto rozpoczęta!

Przebudowa dworca Toruń Miasto rozpoczęta! fotolia.pl

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury rozpoczyna się kompleksowa przebudowa dworca Toruń Miasto. Wykonawcy przekazano plac budowy. Obiekt został wzniesiony w 1889 roku w stylu neogotyckim, a następnie przebudowany w stylu wczesno modernistycznym.

Elewacja dworca Toruń Miasto odzyska swój historyczny biały kolor, a nad wejście główne, od strony miasta, powróci wielkoformatowy zegar. Renowacja czeka także budynki położone w sąsiedztwie dworca, czyli tzw. starą aptekę i stare szalety. Częściowo rozebrany zostanie budynek zlokalizowany pomiędzy dworcem a tzw. starą apteką, w którym planuje się zaaranżować poczekalnię letnią. W praktyce oznacza to pozostawienie jedynie jego muru obwodowego oraz wybudowanie we wnętrzu pergoli obsadzonej roślinami pnącymi. W poczekalni letniej zostaną zamontowane również nowe elementy małej architektury, takie jak kosze czy ławki.

Hol dworca będzie nadal spełniał funkcję centrum obsługi pasażerów oraz jednocześnie będzie pełnił rolę poczekalni. Na nowo zaprojektowano jego wnętrze, w którym architekci zaplanowali połączenie historycznego wystroju z nowoczesnością. Na posadzce planuje się odtworzenie historycznej mozaiki, natomiast ściany do wysokości 2,5 metra zostaną obłożone płytkami klinkierowymi. Aranżację wnętrza uzupełnią nowoczesne oświetlenie, ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także panoramiczna winda, łącząca parter z tunelem prowadzącym na perony. Na parterze znajdą się jeszcze lokale na wynajem, natomiast piętro budynku jest przewidziane pod hostel.

Przebudowa to oprócz odmienionego wyglądu dworca, także inwestycja w jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Wyeliminowane zostaną wszelkie bariery architektoniczne i wprowadzony szereg usprawnień. Wśród nich m.in. dotykowe tablice z planem dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Dzięki inwestycji dworzec stanie się przyjazny środowisku. Energooszczędne oświetlenie, kurtyny powietrzne, wentylacja z odzyskiem ciepła – to tylko niektóre z rozwiązań, na których wdrożenie się zdecydowano. Przy dworcu powstanie zbiornik służący zbieraniu deszczówki, z którego woda, po oczyszczeniu, będzie używana do spłukiwania dworcowych toalet. Budynek dzięki nowej, stylizowanej stolarce będzie również bardziej energooszczędny. Nad tym ostatnim aspektem będzie czuwał system BMS (Building Management System) odpowiedzialny za pracę urządzeń i instalacji w budynku oraz za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

Wokół dworca zaprojektowano niewielki parking na 13 samochodów oraz nowe klomby. Koszt przebudowy dworca Toruń Miasto to 19,52 mln zł. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych to jesień 2024 r.

Źródło: MI

Śr., 7 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła