Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ITD zacieśnia współpracę z Lasami Państwowymi

ITD zacieśnia współpracę z Lasami Państwowymi fot.pixabay.com

Podniesienie bezpieczeństwa w transporcie drewna, ochrona nawierzchni dróg przed degradacją, zwalczanie przestępstw i wykroczeń w obrocie drewnem i surowcem drzewnym to cele, które przyświecają zacieśnieniu współpracy pomiędzy Inspekcją Transportu Drogowego i Lasami Państwowymi. Porozumienie dotyczące wspólnych działań podpisali Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur i p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

Wspólne kontrole, zintensyfikowanie działań akcyjnych, szkolenia i wymiana informacji, a wszystko po to, aby zapewnić wyższe bezpieczeństwo w przewozach drogowych drewna. To najważniejszy cel zawartego 23 listopada porozumienia.

-Bezpieczny transport drewna wymaga od kierowcy wysokich umiejętności, a od przewoźnika odpowiedzialności. I niestety czasami jej brakuje. Wciąż wycofywane są z ruchu przeciążone pojazdy przewożące drewno. Tonaże są przekroczone nawet o kilkanaście ton. Taki transport nie tylko niszczy drogi, ale stwarza realne zagrożenie w ruchu – mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. 

W podpisanym dokumencie podkreślono m.in. potrzebę zwalczania przestępstw i wykroczeń w obrocie drewnem i surowcem drzewnym oraz ich transportu, a także legalności i prawidłowości transportu drogowego drewna, surowca drzewnego oraz innych produktów leśnych. Współpraca nie ograniczy się do planowania i realizacji działań kontrolnych oraz typowania obszarów, które należy objąć kontrolami. Jednym z jej aspektów będą szkolenia. 

-Inspektorzy ITD są wysokiej klasy specjalistami i chcemy, aby podzielili się z pracownikami Lasów Państwowych wiedzą o przepisach i zasadach, które są wymagane w przewozach drewna, w tym dotyczących pojazdów nienormatywnych, dopuszczalnych wymiarów, mas i nacisków osi pojazdów, zasad zabezpieczenia ładunku drewna przed przemieszczeniem się w trakcie przewozu drogowego, czy warunków technicznych, jakie musi spełnić pojazd, którym wykonywany jest transport – mówił Szef ITD. 

Natomiast pracownicy Lasów Państwowych podzielą się z ITD wiedzą o sposobach rozpoznawania rodzajów drewna, cechowania i znakowania drewna, metodach określania objętości i masy drewna na środkach transportu drogowego, a także dokumentacji, która jest sporządzana przy wywozie drewna z lasów. Planowane są również działania upowszechniające wiedzę o bezpieczeństwie w przewozach drewna wśród kierowców i przewoźników.

Źródło: ITD

Śr., 30 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś