Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dane w centralnej ewidencji pojazdów – znamy projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji

Dane w centralnej ewidencji pojazdów – znamy projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji fotolia.pl

Kolejny projekt będący konsekwencją tzw. „pakietu deregulacyjnego dla kierowców” został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Mowa o projekcie rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie katalogu danych gromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów (WPL MC poz. 189).

Projektowany akt uchyla zakres danych dotyczących kart pojazdu i nalepek kontrolnych oraz rozszerza katalog danych technicznych o dane niezbędne dla monitorowania i sprawozdawczości do Komisji Europejskiej w odniesieniu do emisji CO2.

Projekt rozporządzenia generuje konieczność dostosowania systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję pojazdów, która zostanie sfinansowania ze środków Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Koszt dostosowania tego systemu został oszacowany przez projektodawców na ok. 300 000 zł. Ministerstwo wskazuje, że rozporządzenie nie spowoduje skutków finansowych dla jednostek samorządu terytorialnego.

Resort zapewnia, że wyeliminowanie z obrotu prawnego kart pojazdu i nalepek kontrolnych pozwoli skrócić proces rejestracji pojazdu – związany z wydaniem tych dokumentów i oznaczeń. Dotychczasowi właściciele nie będą przy sprzedaży pojazdu przekazywać dokumentu karty pojazdu nowemu właścicielowi.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 4 września 2022 r. 

Z treścią projektu rozporządzenia można zapoznać się tutaj.

Pt., 29 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak