Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (20). Albania

Tablice rejestracyjne świata (20). Albania fotolia.pl

Albania jest krajem, który w bieżącym roku rozpoczął reformę systemu numeracji pojazdów – choć reforma zakończona zostanie dopiero w roku przyszłym. System który zastąpił wcześniejszy, obowiązujący od 1995 roku, wszedł w życie 16 lutego 2011 roku.

Numer rejestracyjny pojazdu składa się z dwóch liter, trzech cyfr i ponownie dwóch liter. Zgodnie z dostępnymi informacjami zarówno litery, jak i cyfry będą miały znaczenie wyłączenie porządkowe. Oznacza to zerwanie z dotychczasową tradycją kodowania w pierwszych dwóch literach numeru rejestracyjnego miejsca rejestracji pojazdu. Stosowany krój znaków nawiązuje do wzorów niemieckich – w szczególności cyfra „0” ma charakterystyczne przecięcie obwodu umożliwiające łatwe jej odróżnienie od litery „O”. Między dwoma pierwszymi znakami a pozostałą częścią numeru rejestracyjnego znajduje się miejsce na wklejenie holograficznej naklejki bezpieczeństwa. 

Tablica rejestracyjna ma na swoich krańcach, po obu stronach numeru rejestracyjnego niebieskie pasy. Lewy pasek zawiera w swojej górnej części dwugłowego albańskiego orła w kolorze białym, zaś w dolnej – międzynarodowy wyróżnik kraju (AL). Prawy pasek zawiera ostatnie dwie cyfry roku rejestracji pojazdu oraz kod regionalny. Brak jest powszechnie dostępnych informacji w jaki sposób będzie stosowany kod regionalny, gdyż na oficjalnych wzorach nie jest on wskazywany. Niebieski pasek z białym orłem zastąpił stosowany do tej pory czerwony pasek z czarnym orłem – nawiązujący bezpośrednio do herbu i flagi Albanii. Dookoła tablicy znajduje się ramka w kolorze czarnym.

Zachowane zostały niektóre odrębne typy tablic. Są to m.in.:

  • tablice dyplomatyczne mające zielony numer seryjny i ramkę. Pierwsze dwa znaki numeru rejestracyjnego to „CD”. Ten typ tablicy ma tylko jedną literę w końcowym bloku;
  • taksówki wyróżnia tablica rejestracyjna z literami w kolorze czerwonym, żółtym tłem i ramką w czerwonym kolorze. Numer rejestracyjny składa się z liter „AA” trzech cyfr i litery;
  • tablice policyjne mają niebieskie znaki i niebieską ramkę. Środkowy blok cyfr liczy tylko trzy znaki.
Podkreślić należy, że w nowym albańskim wzorze wszystkie odrębne typy tablic mają pas z wyróżnikiem kraju i albańskim orłem w bieli.
Pon., 21 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski