Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czym jest Krajowy Fundusz Drogowy?

Czym jest Krajowy Fundusz Drogowy? fotolia.pl

Krajowy Fundusz Drogowy istnieje od 1 stycznia 2004 r. Środki finansowe KFD pochodzą m.in. z: opłaty paliwowej, wpływów z opłat za przejazd autostradami płatnymi, wpływów z opłat elektronicznych, dotacji i pożyczek z budżetu państwa, wpływów z obligacji emitowanych na rzecz KFD przez BGK, kredytów i pożyczek zaciągniętych przez BGK na rzecz KFD, oprocentowanie środków KFD na rachunku w BGK i na lokatach bankowych oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi.

Do zadań KFD należy m.in.: finansowanie budowy i przebudowy dróg krajowych, realizowanych przez GDDKiA, finansowanie przygotowania, wdrożenia, budowy lub eksploatacji systemu elektronicznego poboru opłat elektronicznych, dokonywanie płatności na rzecz spółek z tytułu realizacji przez nie obowiązków wynikających z umowy o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady (tzw. autostrady koncesyjne), finansowanie przedsięwzięć drogowych powierzonych drogowej spółce specjalnego przeznaczenia, finansowanie kosztów usług doradczych związanych z budową i przebudową dróg krajowych, w tym autostrad.

Ze środków Funduszu dokonuje się spłaty kredytów i pożyczek wraz z odsetkami i innymi kosztami obsługi kredytów i pożyczek, pokrycia kosztów emisji i wykupu obligacji wyemitowanych na rzecz Funduszu przez BGK.

Ze środków Funduszu dokonuje się także wypłaty wynagrodzenia prowizyjnego przysługującego BGK za obsługę KFD.

KFD wydatkuje środki w oparciu o roczne plany finansowe, zgodnie z treścią Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 stycznia 2005 r. w sprawie ustalenia Programu rzeczowo-finansowego dla inwestycji drogowych realizowanych z wykorzystaniem środków Krajowego Funduszu (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 57 z późn. zm).

Szczegółowy zakres zadań oraz źródeł finansowania KFD zawiera Rozdział 6. ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Łączne wpływy KFD w 2013 r. wyniosły 13,2 mld zł, zaś łączne wydatki KFD w 2013 r. osiągnęły poziom 14,3 mld zł.

Źródło: „Sprawozdanie z działalności Banku Gospodarstwa Krajowego w 2013 r., BGK, Warszawa, kwiecień 2014 r., autor: Jacek Krzak

Sob., 11 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka