Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PROW 2014-2020: będą pieniądze na małą infrastrukturę wiejską

PROW 2014-2020: będą pieniądze na małą infrastrukturę wiejską fotolia.pl

W wyniku konsultacji społecznych drugiego projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, podczas których do resortu wpłynęło 10 tys. uwag, ministerstwo rolnictwa zdecydowało się na wprowadzenie znaczących zmian. Jedną z nich jest finansowanie niewielkich inwestycji infrastrukturalnych.

Wyniki konsultacji przedstawiła posłom podkomisji nadzwyczajnej ds. monitorowania negocjacji nowej perspektywy finansowej 2014-2020  (Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi) wiceminister Zofia Szalczyk. Jak zadeklarowała na początku wypowiedzi, konsultacje społeczne są bardzo ważnym etapem prac nad programem, bo ich zadaniem jest korekta podejścia eksperckiego, według jakiego przygotowywany był dokument. Uwagi wpływały od różnych środowisk: osób fizycznych, Lokalnych Grup Działania, organizacji branżowych, samorządów. Zróżnicowany charakter miały także wnioski. Od zwiększenia wydatków w konkretnych działaniach, przez zmiany grupy beneficjentów, po zwiększenia lub zmniejszenia limitów pomocy. Obecnie trwa ich opracowywanie i włączanie uwag do tekstu.

Możliwe małe inwestycje infrastrukturalne na obszarze jednej wsi

Wśród uwag, które nadesłały wszystkie urzędy marszałkowskie, powtarzała się ta o zbyt niskiej kwocie na wsparcie odnowy wsi (0,5 mld euro) w relacji do alokacji na modernizację gospodarstw rolnych (2,8 mld euro). Wnoszono o jej powiększenie. I tak resort zrobił. Przeniesione zostanie 300 mln euro, dzięki czemu pula tego działania wzrośnie do 800 mln euro. Minister Szalczyk wyjaśniła, że ze względu na podział interwencji pomiędzy politykę rolną a politykę spójności, PROW nie zawiera finansowania projektów infrastrukturalnych (wodociągowo-kanalizacyjnych  i drogowych) na terenach wiejskich. Wsparcie dla tych przedsięwzięć ma znaleźć się w programach krajowych i regionalnych, wdrażających politykę spójności. Jednak ze względu na skalę wniosków kierownych do ministerstwa, zdecydowano o wprowadzeniu do programu, postulowanych od początku przez środowisko samorządowe (zarówno korporacje, jak i pojedyncze gminy i powiaty) czwartej możliwości finansowania odnowy wsi. Obok finansowania targowisk, rewaloryzacji obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz odnowy przestrzeni publicznej. Tą czwartą możliwością będzie "mała infrastruktura na wsi", w ramach której zapewniono wsparcie na budowę i przebudowę lokalnych dróg i mostów oraz inwestycje kanalizacyjne i wodne. Minister Szalczyk podkreśliła jednak wyraźnie, apelując o dobre zrozumienie intencji resortu, że chodzi wyłącznie o finansowanie projektów o skali oddziaływania jednej wsi, o wartości do 500 tys. zł. Inwestycje te będą możliwe do finansowania także w ramach mechanizmu LEADERA.

Sob., 22 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża