W 2012 r. na polskich drogach zginęło około 3600 osób. O 22,3% spadła liczba wypadków drogowych, o 13,5% liczba zabitych, a o 24,5% liczba rannych – wynika z policyjnej statystyki bezpieczeństwa pieszych za I kwartał 2013 r.
6 maja obchodziliśmy Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Natomiast od 6 do 12 maja br. na całym świecie, z inicjatywy ONZ, obchodzimy tydzień bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
- Duży wpływ na bezpieczeństwo drogowe miały zakrojone na szeroką skalę działania na rzecz poprawy stanu i jakości infrastruktury drogowej w naszym kraju, co znajduje odzwierciedlenie także w policyjnych statystykach – mówił Marcin Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. - Determinacja w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i większy nadzór nad bezpieczeństwem ruchu drogowego - przynoszą rezultaty – podkreślił wiceminister. - Biorąc pod uwagę statystykę liczby wypadków drogowych, spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców nadal widzimy, że "tej wyobraźni, empatii i zrozumienia dla istoty tego problemu wciąż jest za mało" – dodał. Tylko w trakcie tegorocznego weekendu majowego policja zatrzymała około 4550 nietrzeźwych kierowców.
W ponad 10300 wypadkach drogowych z udziałem pieszych, do których doszło w 2012 r., śmierć poniosło ponad 1100 osób. Najwięcej wypadków drogowych z udziałem pieszych zdarza się w miesiącach jesiennych i wczesno zimowych – podkreślał nadinsp. Marek Działoszyński, szef polskiej policji. W 2012 r. do największej liczby wypadków drogowych doszło w listopadzie (1188), październiku (1183), styczniu (1134) i w grudniu (1049). W tych miesiącach zginęło także najwięcej pieszych. W listopadzie ofiar śmiertelnych wśród pieszych było 176, w październiku 140, styczniu 128 a w grudniu 122.
Komisja Europejska określając kierunki polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2011 – 2020 wskazała, że jednym z najistotniejszych elementów jest zachęcanie użytkowników dróg do bezpieczniejszej jazdy. Temu ma służyć stworzenie europejskiej strategii w zakresie edukacji i szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego.
Źródło: www.msw.gov.pl