Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Będą pieniądze na energooszczędne oświetlenie uliczne i ekologiczny transport publiczny

Będą pieniądze na energooszczędne oświetlenie uliczne i ekologiczny transport publiczny fotolia.pl

Wsparcie energooszczędnego oświetlenia ulicznego i ekologicznego transportu publicznego, będzie możliwe już od Nowego Roku, dzięki środkom pozyskanym przez Polskę na handlu prawami do emisji gazów cieplarnianych AAU.

Programy priorytetowe SOWA dot. energooszczędnego oświetlenia ulicznego oraz GAZELA dot. niskoemisyjnego transportu miejskiego, zostały przyjęte przez Radę Nadzorczą NFOŚiGW i jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone.

W drugim kwartale przyszłego roku zainteresowane samorządy, spółki komunalne i przedsiębiorstwa przewozowe, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie wspomnianych inwestycji.

A jest o co walczyć.

Oba programy oferują 100% pomoc finansową.

W przypadku transportu miejskiego to pełna dotacja, a dla oświetlenia ulicznego, Fundusz oferuje 45% dotacje zasilone 55% pożyczką.

Trzeba się śpieszyć, ponieważ oba programy zaplanowano do 2015 roku.

Nie bez przyczyny minister środowiska Marcin Korolec oba tak odmienne programy zaprezentował razem na konferencji prasowej - 19 grudnia w siedzibie Funduszu. Mają one wspólne źródło finansowania – umowę sprzedaży jednostek przyznanej emisji AAU, którą minister podpisał z rządem Hiszpanii 4 października 2012 r. w Warszawie.

Na SOWĘ przeznaczono 356 mln zł a na GAZELĘ kolejne 80 mln zł. To szósty i siódmy program realizowany przez NFOŚiGW w ramach tzw. Systemu Zielonych Inwestycji GIS. Oba programy ograniczą emisję dwutlenku węgla o 51 tys. ton rocznie. Do dnia dzisiejszego Polska podpisała 10 umów sprzedaży AAU wartości blisko 780 mln zł.

Szczegóły programu znajdują się w załączonym materiale.

Źródło: informacja prasowa

Pt., 21 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka