Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt rozporządzenia w sprawie ośrodków szkolenia kierowców (cz. 3)

Projekt rozporządzenia w sprawie ośrodków szkolenia kierowców (cz. 3) fotolia.pl

Kontynuujemt temat dotyczący projektu rozporządzenia w sprawie kontroli ośrodków szkolenia kierowców. Dowody uzyskane w formie kserokopii mają być potwierdzane za zgodność z oryginałem przez osobę kontrolującą i osobę, która kserokopię wykonała (uwaga! niekoniecznie musi to być kontrolowany) -  co wynika z § 9 ust. 2 projektu rozporządzania.

Warto w tym miejscy jednak zaznaczyć, że w innym przepisie  (§12 ust. 4) autorzy projektu również mówią o potwierdzaniu za zgodność z oryginałem m.in. kserokopii, wypisów, odpisów i wydruków z dokumentu, wymagając podpisu kontrolowanego, osoby przez niego upoważnionej (lub innej reprezentującej podmiot kontrolowany – innego pracownika lub przywołanego świadka będącego funkcjonariuszem publicznym). Można tu zauważyć niespójność w brzmieniu  proponowanych przepisów.

Autorzy projektu przewidują możliwość zabezpieczenia, na czas trwania kontroli materiału dowodowego, poprzez pobranie z kontrolowanego ośrodka za pokwitowaniem i umieszczeniem w siedzibie organu – w większości przypadków proponowany zapis będzie miał zastosowanie do dowodów z dokumentów.

Osoba kontrolująca dokonuje pobrania dokumentów lub innych materiałów dowodowych, stanowiących własność ośrodka, w obecności osoby, o której mowa w art. 80 ustawy o z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Materiały, a w szczególności oryginalne dokumenty oznacza się w sposób wykluczający ich zamianę.  O zwolnieniu materiałów spod zabezpieczenia decyduje osoba kontrolująca. Na wniosek kontrolowanego przedsiębiorcy organ wydaje kopię zatrzymanych dokumentów.

Projekt rozporządzenia przewiduje instytucję oględzin. Celem jest ustalenie stanu faktycznego obiektów lub pojazdów albo przebiegu określonych czynności. Oględziny mają być dokumentowane protokołem, dodatkowo wskazano możliwość utrwalenia przebiegu oględzin za pomocą urządzeń utrwalających obraz i dźwięk. Osobą przeprowadzającą oględziny co do zasady ma by osoba kontrolująca. Do przeprowadzenia oględzin można również przywołać inną osobę będącą pracownikiem organu, jednak nawet wtedy przy oględzinach musi być obecna osoba kontrolująca.  

Projekt rozporządzenia szczegółowo określa również treść i sposób sporządzania protokołu kontroli. Kontrolowany będzie miał prawo wniesienia umotywowanych zastrzeżeń (termin 14 dni od dnia otrzymania protokołu).  Skutkiem wniesienia zastrzeżeń może być albo zmiana lub uzupełnienie odpowiedniej części protokołu lub przedstawienia w terminie 7 dni stanowiska w sprawie nieuwzględnienia zastrzeżeń.
Organ będzie zobowiązany do przekazania kontrolowanemu przedsiębiorcy prowadzącemu ośrodek szkolenia kierowców zalecenia pokontrolne, najdalej w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu lub odmowy jego podpisania.  W zaleceniach pokontrolnych zawiera się syntetyczną ocenę kontrolowanego ośrodka, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości również uwagi i wnioski w sprawie ich usunięcia. Zalecenia pokontrolne podpisuje organ. Przedsiębiorca będzie obowiązany wykonać zalecenia pokontrolne oraz poinformować o ich wykonaniu w terminie oznaczonym przez organ, nie krótszym jednak niż 30 dni.

Śr., 21 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel