Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” w Polsce uczestniczy w projekcie „Civic Voices” prowadzonym przez Edukacyjną Fundację Amerykańskiej Federacji Nauczycieli. “Międzynarodowy Bank Pamięci o Demokracji” to nowatorski program, stworzony w celu zmaksymalizowania rozwoju zawodowego, poprzez wymianę doświadczeń oraz podkreślenie znaczenia edukacji w społeczeństwie obywatelskim.
Realizacja projektu przyczyni się do poznania współczesnej historii poprzez fakty, życiorysy, wspomnienia działaczy z całego świata - koncentrując się przede wszystkim na ośmiu krajach - partnerów projektu. Prócz Amerykańskiej Federacji Nauczycieli, w projekcie uczestniczą:
- Federación Colombiana de Educadores w Kolumbii
- Educators and Scientists Free Trade Union w Gruzji
- Federation of Mongolian Education and Science Unions w Mongolii
- National Association of Schoolmasters Union of Women Teachers w Irlandii P.
- Public Services Labor Independent Confederation na Filipinach
- Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” w Polsce
- National Professional Teachers Organization w Południowej Afryce
Główne cele projektu to:
1. Zachowanie pamięci o najważniejszych walkach o demokrację na świecie.
2. Promowanie zaangażowania obywatelskiego.
3. Podkreślenie wartości osobistych wspomnień.
4. Rozwijanie analizy porównawczej, jako jednej z metod nauczania.
Nauczyciele, zaangażowani w projekt, mają możliwość rozwoju umiejętności z zakresu nauczania wiedzy o społeczeństwie i historii - m.in. poprzez doskonalenie metod badawczych oraz studiów porównawczych. Podobnie uczniowie, realizując zadania projektowe, mają możliwość wzbogacenia swojej wiedzy z zakresu historii współczesnej oraz wiedzy obywatelskiej. Ponadto doskonalą swoje umiejętności w zakresie przygotowania oraz realizacji projektów badawczych. Placówki edukacyjne, uczestniczące w projekcie, mają okazję promocji zarówno środowiska szkolnego jak i lokalnego na międzynarodowym forum, poprzez umieszczenie informacji na międzynarodowej stronie projektu.
W trakcie realizowania projektu, odbyły się konferencje projektowe: 2009- Gdańsk, 2010- Kielce i Toruń oraz 2011- Wrocław i Lublin. W Gdańsku, Kielcach i Wrocławiu gośćmi konferencji byli nauczyciele i koordynatorzy projektu z USA, nauczyciele z Polski, przedstawiciele władz polskich organów państwowych oraz przedstawiciele ambasady USA.
W ramach projektu zostało przeszkolonych około 100 nauczycieli z całej Polski. Część nagranych wywiadów już znajduje się na stronie projektu: www.civicvoices.org.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl