Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wysokość dodatku funkcyjnego wicedyrektora szkoły leży w gestii przełożonego

Wysokość dodatku funkcyjnego wicedyrektora szkoły leży w gestii przełożonego fotolia.pl

Wojewoda: wójt czy starosta nie jest upoważniony do ustalania wysokości dodatku funkcyjnego wicedyrektora szkoły czy innych nauczycieli, którym obowiązki kierownicze powierzono w zastępstwie. Jest to bowiem zadanie dyrektora szkoły, jako kierownika zakładu pracy.

Wojewoda Podlaski w swoim rozstrzygnięciu nadzorczym zwrócił uwagę na (niejedyny) błąd często pojawiający się w regulaminach wynagrodzenia nauczyciela. Wynika on prawdopodobnie z nieodpowiedniego rozumienia treści art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela upoważniającego organ prowadzący do ustalenia wysokości stawek dodatków oraz szczegółowych warunków ich przyznawania, a także istoty kompetencji dyrektora szkoły, wyrażonych w art. 68 ust. 5 Prawa oświatowego. Chodzi o wskazanie, że wysokość dodatku funkcyjnego dla wicedyrektorów, a także innych nauczycieli, którzy w zastępstwie tymczasowo pełnią funkcje kierownicze, ustala wyłącznie wójt gminy będącej organem prowadzącym wskazane placówki oświatowe.

W ocenie Wojewody, takie zastrzeżenie narusza prawo. Istotnie, art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela upoważnia do tego, aby dokładnie wyznaczyć wysokość stawek dodatków, w tym dodatku funkcyjnego. Należy przy tym jednak pamiętać również o ogólnej zasadzie znajdującej wyraz w pozycji dyrektora szkoły jako kierownika zakładu pracy. Przyjęte jest bowiem, że wysokość dodatku funkcyjnego wicedyrektora ustala właśnie dyrektor szkoły. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na art. 68 ust. 1 pkt 5 Prawa oświatowego, zgodnie z którym dyrektor szkoły dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły lub placówki zaopiniowanym przez radę szkoły lub placówki i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także może organizować administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę szkoły lub placówki (zawiera się to zatem w jego kompetencjach), jak również (przez analogię) na wyrok WSA w Gdańsku (sygn. III SA/Gd 368/24), w świetle którego nie można domniemywać, by kompetencja do określania i przyznawania dodatków dla nauczycieli, których przełożonym jest dyrektor, była przypisana do wójta. To dyrektor jako podmiot kierujący szkołą, reprezentujący ją na zewnątrz i korzystający z uprawnień pracodawcy, podejmuje decyzje w tej sprawie.

W konsekwencji, Wojewoda uznał częściową nieważność zapisów mówiących o kompetencji wójta gminy do ustalenia wysokości dodatków dla wicedyrektorów i innych nauczycieli pełniących funkcje kierownicze w prowadzonych przez samorząd szkołach.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego z 23 kwietnia 2025 r. (sygn. NK-II.4131.63.2025.KK)

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Podlaskiego 

Czw., 8 Mj. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch