Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Europie zaczyna brakować nauczycieli

W Europie zaczyna brakować nauczycieli fotolia.pl

Za Serwisem Samorządowym PAP przytaczamy omówienie raportu poświęconego europejskim systemom edukacji. W niektórych państwach zarobki nauczycieli wzrosły w ciągu 10 lat o ponad 40 proc. Mimo to Europie grozi niedobór kadry nauczycielskiej - wynika z tego raportu.

Sieć Eurydice przygotowała ósmą edycję raportu „Kluczowe dane o edukacji w Europie 2012", opisującego trendy, zjawiska i problemy systemów edukacji w 33 krajach uczestniczących w programie „Uczenie się przez całe życie" (kraje członkowskie UE, EOG oraz Chorwacja i Turcja).

W ostatniej dekadzie we wszystkich krajach europejskich wynagrodzenia nauczycielskie wzrosły. W niektórych państwach (Węgry, Łotwa) podwyżki wynosiły ponad 40 proc. Poniżej zamieszczamy opracowany przez Eurydyce wykres, pokazujący trendy rocznego wynagrodzenia nauczyciela (brutto, w euro).

W odniesieniu do polskich pedagogów wykres nie uwzględnia jeszcze dynamiki wzrostu nauczycielskich pensji, która nastąpiła po 2009 roku (2010 r. i 2011 r. o 7 proc.). Według ubiegłorocznego raportu OECD polscy nauczyciele są jednymi z najsłabiej zarabiających na tle państw zrzeszonych w organizacji. Jednocześnie jednak, czas pracy, jaki spędzają przy tablicy jest jednym z krótszych.

Okazuje się, że wzrost płac europejskich nauczycieli nie przekłada się na większe zainteresowanie studentów kierunkami pedagogicznymi. Eurydice tłumaczy to tym, że rosnące pensje i tak nie nadążają za wzrastającymi kosztami życia. W konsekwencji, Europie grozi niedobór kadry nauczycielskiej, szczególnie w Niemczech, Włoszech czy Szwecji, gdzie większość nauczycieli jest w wieku przedemerytalnym.
Są też kraje, którym doskwiera niedobór wykwalifikowanych nauczycieli do nauki przedmiotów podstawowych, głównie matematyki. Jak wynika z raportu, problem ten w zasadzie nie dotyczy Polski.

Poniżej w załącznikach polski skrót raportu oraz pełny raport po angielsku.

Źródło: Serwis Samrządowy PAP

Załączniki:
Pobierz ten plik (134EN.pdf)Skrót raportu (PL)8170 kB
Pobierz ten plik (Key Data on Education 2012press.pdf)Pełny raport (EN)667 kB
Pon., 27 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun