Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Informatyzacja po grudzie

Informatyzacja po grudzie fotolia.pl

W dniu 7 lutego 2012 roku zebrał się na posiedzeniu Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego. Obrady dowiodły niezbicie, że droga do elektronicznej administracji jest jeszcze daleka.

Do takich wniosków mogło doprowadzić przysłuchanie się dyskusji dotyczącej projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Choć ustawa przewiduje składanie sprawozdań wyłącznie w formie elektronicznej, rozporządzenie ustala wzór sprawozdań papierowych. Okazało się, że w zamyśle projektodawców jest to niezbędne aby… w portalu dostępowym zaimplementować nie określoną strukturę danych, ale konkretny wizerunek graficzny. Poszczególne pola tak wprowadzone nie byłyby weryfikowane pod względem poprawności (chyba że przez osobę wpisującą dane za pomocą kalkulatora). Z każdym kolejnym wyjaśnieniem ze strony resortu prowadzącego, zebrani byli bardziej zdziwieni i skonsternowani. Ostatecznie postanowiono wstrzymać projekt rozporządzenia, a Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zostanie na szczeblu roboczym wsparte przy tworzeniu nowej redakcji przepisów przez przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz korporacji samorządowych.

Nieco kontrowersji  wzbudził również projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie procedury weryfikacji dostępu do bazy danych SIO. Projekt zakłada bowiem procedurę uzyskiwania danych dostępowych do nowoczesnego systemu elektronicznego poprzez… osobiste stawiennictwo w urzędzie i wylegitymowanie się dowodem osobistym. Ze względu na pilność sprawy zebrani poprzestali na sformułowaniu apelu, by  docelowo rozwiązania te uległy zmianie – chociażby poprzez wykorzystanie ePUAPu – opiniując projekt pozytywnie.

Analogiczne rozwiązanie dotyczyło projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków technicznych dla sprzętu oraz oprogramowania służącego prowadzeniu lokalnych baz danych SIO, a także warunków przekazywania i pozyskiwania danych z bazy SIO.
Rządowy program „Cyfrowa szkoła” został zaopiniowany pozytywnie, jednakże przy założeniu że strona samorządowa otrzyma projekt po wprowadzeniu zmian redakcyjnych. Strona samorządowa zastrzegła sobie prawo zgłoszenia w związku z tym ewentualnych dodatkowych wątpliwości.

Ze względu na stopień zaawansowania prac legislacyjnych (etap uzgodnień) dwa projekty z Ministerstwa Zdrowia zostały zdjęte z porządku obrad. Były to:

  • projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie minimalnej funkcjonalności dla systemów teleinformatycznych umożliwiających świadczeniobiorcy umawianie się na wizyty, możliwości monitorowania statusu na liście oczekujących na udzielenie świadczenia oraz powiadamiania o terminie udzielenia świadczenia;
  • projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzoru wniosku o przekazanie raportu z udostępniania danych przetwarzanych w Systemie Informacji Medycznej.
Śr., 8 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski