Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiaty z łatwiejszym wsparciem na klasy mundurowe

Powiaty z łatwiejszym wsparciem na klasy mundurowe fotolia.pl

Ministerstwo Obrony zmieniło główną zasadę wsparcia finansowego na potrzeby oddziałów przygotowania wojskowego w liceach i technikach.

Nowelizacja dedykowanego rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej stanowi, że dotacja celowa może zostać przyznana organowi prowadzącemu szkołę, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego liczący w roku rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej co najmniej 15 uczniów. To zmiana, która zmniejsza wymóg liczby uczniów do otrzymania dotacji wspierającej – do tej pory taka klasa musiała liczyć co najmniej 22 osoby.

Co więcej, przepisy mają być stosowane do oddziałów, które rozpoczęły funkcjonowanie już od tego roku szkolnego (2023/2024).

Pozostałe zasady przyznania dotacji pozostają bez zmian. Przypomnijmy więc, że organ prowadzący może otrzymać wsparcie w formie dotacji celowej w wysokości do 80% kosztów:

  1. zakupu raz na cztery lata w liceum ogólnokształcącym i raz na pięć lat w technikum w całości albo w części wyposażenia specjalistycznego dla całego oddziału przygotowania wojskowego służącego do realizacji programu szkolenia w oddziałach przygotowania wojskowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;
  2. zakupu wszystkich elementów ubioru dla każdego ucznia oddziału przygotowania wojskowego rozpoczynającego naukę w klasie I;
  3. realizacji programu szkolenia w oddziałach przygotowania wojskowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Ponadto, organowi prowadzącemu szkołę nadal może być udzielone wsparcie w formie dotacji celowej w wysokości do 50% kosztów realizacji inwestycji służących procesowi kształcenia w oddziałach przygotowania wojskowego określonego w przepisach wydanych na podstawie Prawa oświatowego, polegających na budowie lub przebudowie torów sprawnościowych lub strzelnicy pneumatycznej – w przypadku gdy oddział przygotowania wojskowego funkcjonuje w tej szkole od co najmniej 6 lat.

Nowelizacja rozporządzenia MON w sprawie wsparcia dla organu prowadzącego oddział przygotowania wojskowego została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 października pod pozycją numer 2292. Weszła w życie dzień później. Zamieszczamy nowe rozporządzenie do naszego artykułu.

Pt., 27 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński