Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Narodowe Czytanie 2023 - zgłoś swoją szkołę i bibliotekę!

Narodowe Czytanie 2023 - zgłoś swoją szkołę i bibliotekę! fotolia.pl

Na stronie Kancelarii Prezydenta RP można zgłosić swoje instytucje do wzięcia udziału w tegorocznej edycji „Narodowego Czytania”. W tym roku będą czytane fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie odbędzie się 9 września. Kancelaria Prezydenta zachęca szkoły i biblioteki do włączenia się w akcję. Zgłoszenia zawierające krótki opis planowanego wydarzenia można składać za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Wybór książki, która jest najbardziej znanym dziełem Orzeszkowej, nie jest przypadkowy.

„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności” – napisał w liście zachęcającym do uczestnictwa w akcji Prezydent Andrzej Duda.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez ówczesnego Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Telewizję Polską w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. 

Szczegóły akcji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej Prezydenta RP - klikając w ten LINK.

Śr., 23 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński