Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak bezpiecznie stworzyć strzelnice w każdej szkole?

Jak bezpiecznie stworzyć strzelnice w każdej szkole? fot.pixabay

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji, w roku szkolnym 2024/2025 w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczniowie w ramach edukacji dla bezpieczeństwa będą uczyć się strzelać. Bez wyjątku, bo właśnie skończył się okres przejściowy.

Kierownictwo MEiN zaznacza, że w przypadku szkół, które mają dostęp do strzelnic sportowych, młodzież będzie uczyć się z użyciem broni kulowej lub pneumatycznej, a także replik broni strzeleckiej (ASG). Taka alternatywa dla broni kulowej wygląda rozsądnie, ponieważ większość placówek nie ma dostępu do strzelnic, nawet jeśli znajdują się one na terenie powiatu, to organizacja zajęć poza placówką oświatową dla młodzieży mogłaby okazać się przedsięwzięciem niemożliwym do realizacji.

Jak w takiej sytuacji zrealizować program? Minister dopuszcza jeszcze jedną możliwość: strzelnice wirtualne i laserowe. Jednak warto wiedzieć, że nie każdy system bojowy tego typu jest w stanie przygotować ucznia do zajęć strzeleckich w jednakowym stopniu. WarMagNET jest oparty na sztucznej inteligencji, system daje niezwykle realistyczne doświadczenia, zupełnie jak użycie prawdziwej broni. Ma jednak nad nią niezaprzeczalną wyższość – jest w 100 proc. bezpieczny zarówno dla strzelca (ucznia), jak i jego otoczenia.

Jest to nowoczesny oparty na sztucznej inteligencji system symulacji bojowej, który umożliwia przeprowadzenie treningu w niezwykle realistyczny sposób, przy jednoczesnym zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. Broń, która znajduje się w zestawie szkoleniowym, ma ciężar, wygląd i działanie tożsame z prawdziwymi karabinami, na których jest wzorowany. Całość stertowana jest z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań system pozwala na wprowadzenie przez aplikację takich parametrów jak kierunek i prędkość wiatru, czy rodzaj amunicji. Dzięki możliwości definiowania stref trafienia, strzały oddane do celu są automatycznie zliczane i pozwalają na precyzyjne oszacowanie umiejętności ucznia.

- Kiedy zaczęliśmy rozwijać WarMagNET, naszym priorytetem było bezpieczeństwo – mówi Mirosław Januszewski, prezes Prostej Giełdy S.A. operatora marki. - Mówimy w końcu o systemach symulacji bojowej. Przygotowując wersję dla szkół, korzystaliśmy nie tylko z wiedzy technicznej, ale także z rozsądku i rodzicielskiego doświadczenia – dodaje.

Januszewski zapewnia, że badając rynek, Spółka utwierdziła się w przekonaniu, iż rodzice współczesnych nastolatków byliby zadowoleni z możliwości ćwiczenia przez ich dzieci na lekcjach strzelectwa z bezpiecznej alternatywy dla broni kulowej. - WarMagNET zmniejsza ryzyko wypadków w czasie zajęć edukacji w zasadzie do zera. Nie ma się co oszukiwać, bezpieczeństwo młodzieży powinno tu być priorytetem, a zestawy szkoleniowe dla szkół są przetestowane i w pełni bezpieczne, do tego zajęcia prowadzone z ich użyciem dają maksymalny realizm treningu strzeleckiego – podsumowuje.

WarMagNET w wersji dla szkół będzie zaprogramowany tak, że jego celność będzie mierzona wyłącznie na przeznaczonej do tego tarczy. System inteligentnego pola walki pozwala na uwzględnienie i symulowanie wielu czynników wpływających na trajektorię lotu pocisku dla każdego strzału indywidualnie. Dzięki temu można zasymulować każde warunki, zapewniając precyzję na poziomie 1 cm przy strzale oddanym z odległości do 2 000 metrów.

Film prezentujący zasadę działania strzelnicy #WarMagNET; www.youtube.com

Źródło: IP

Śr., 17 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska