Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zwolnienie z WF tylko od lekarza specjalisty

Zwolnienie z WF tylko od lekarza specjalisty fotolia.pl

Wciąż aktualny pozostaje temat zwolnień z lekcji wychowania fizycznego od lekarzy POZ. W wielu szkołach takie zwolnienia nie są respektowane, głównie z powodu ich nadużywania przez uczniów. Szkoły te wymagają dostarczenia zwolnień wystawianych jedynie przez lekarzy specjalistów.

Założenia i strategia uczestnictwa uczniów z długoterminowymi chorobami w zajęciach wychowania fizycznego były tematem posiedzenia komisji sejmowych. Na posiedzeniu odbyła się dyskusja dotycząca długoterminowych zwolnień z lekcji WF oraz tego czy powinny być one jedynie wystawiane przez lekarzy specjalistów, tym samym ograniczając uprawnienia lekarzy POZ w tym zakresie.

Temat wywołał burzę komentarzy wśród lekarzy, zwłaszcza podstawowej opieki rodzinnej, którzy przypomnieli ministrowi, że lekarze rodzinni to także specjaliści, a zaproponowane rozwiązanie niewiele zmieni.

Obecnie zasady zwalniania uczniów z zajęć wychowania fizycznego reguluje rozporządzenie ministra edukacji narodowej, a nie ministra sportu. Z rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych jasno wynika, że z wykonywania określonych ćwiczeń na zajęciach WF lub w ogóle z uczestniczenia w tych zajęciach ucznia zwalnia dyrektor szkoły na podstawie opinii lekarza. Przepis nie wyłącza lekarza rodzinnego.

Pt., 30 Wrz. 2022 1 Komentarz Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

Mama
+1 # Mama 2022-10-24 06:25
Lekcje wf często odbywają się na dworze, gdy jest zimno ( druga lekcyjna tj. Godz. 9 rano gdy jeszcze sloneczka nie ma). zabrania czapek, szalikow i kurtek. Dziecko po takim wf zaraz chore 2 tygodnie, lekarz czeka aż pójdzie z kataru i kaszlu na ucho i oskrzela dopiero da antybiotyk a to czasami już absencja 3 tydzień. Po chorobie wraca do szkoły jeszcze kaszle ale nie mozna zwolnić z lekcji i znowu na dwór i tak w kółko. Wykończą mi dziecko te przepisy.
| | |