Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program Miasto Przyjazne Dzieciom

Program Miasto Przyjazne Dzieciom fotolia.pl

Miasto Przyjazne Dzieciom to wyjątkowy program UNICEF kierowany do włodarzy miast. Jego celem jest wsparcie miast w zapewnieniu jak najlepszej jakości dóbr i usług dla dzieci oraz praktyczna realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka. Uczestnictwo w Programie jest bezpłatne.

Program Miasto Przyjazne Dzieciom zakłada realizację długoterminowego procesu, który obejmuje zaplanowanie i wdrożenie działań na rzecz dzieci, służących poprawie jakości ich życia oraz wieloaspektowemu rozwojowi zarówno pod względem zdrowotnym, edukacyjnym, jak i społecznym.

Program został zainicjowany w 1996 roku podczas obrad Konferencji Narodów Zjednoczonych. Główną motywacją do podjęcia działań na rzecz Miasta Przyjaznego Dzieciom było przekonane, iż dobrobyt dzieci jest najlepszym wyznacznikiem realizacji praw dziecka, funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego oraz skutecznego zarządzania na szczeblu samorządowym.

To właśnie prawa dziecka powinny być głównym impulsem do tworzenia miasta odpowiadającego na potrzeby i oczekiwania dzieci. Tylko zagwarantowanie dzieciom ich praw czyni je pełnoprawnymi obywatelami i mobilizuje do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Miasto Przyjazne Dzieciom to takie, które dba o swych najmłodszych obywateli, jest świadome ich potrzeb i praw. Stara się zagwarantować im optymalne warunki życia i rozwoju zdając sobie sprawę jak ogromny wpływ na ukształtowanie dorosłego człowieka ma dzieciństwo.

Miasto Przyjazne Dzieciom to nie tylko program realizujący działania rekreacyjne czy edukacyjne, ale to również wyzwanie dla samorządu, by w budowę Miasta Przyjaznego Dzieciom zaangażować dzieci, rodziny, oraz partnerów biznesowych, środowiska pozarządowe i media.

Program opiera się na trzech filarach:

  • Zaangażowaniu samorządu - przeprowadzenie zmian wewnątrz struktur administracyjnych.
  • Zaangażowaniu dzieci - bezpośrednie włączenie dzieci w życie społeczne miasta.
  • Zaangażowaniu partnerów - włączenie lokalnej społeczności w budowę środowiska przyjaznego dzieciom.

Program Miasto Przyjazne Dzieciom, ze względu na swój szeroki zasięg i kompleksowość, przynosi wymierne korzyści dla wszystkich uczestników programu, również dla miast tj.:

  • Rozwój polityki społecznej miasta.
  • Korzystanie z międzynarodowych doświadczeń innych miast.
  • Podniesienie poziomu zaufania społecznego.
  • Wzmocnienie kapitału społecznego mieszkańców.
  • Wzmocnienie wizerunku miasta.

Więcej informacji tutaj : https://unicef.pl/wspolpraca/miasto-przyjazne-dzieciom

Źródło: UNICEF

Czw., 1 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba