Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak przekazać rodzicowi dziecka zawiadomienie o likwidacji szkoły – WSA wyjaśnia

Jak przekazać rodzicowi dziecka zawiadomienie o likwidacji szkoły – WSA wyjaśnia fotolia.pl

WSA we Wrocławiu: Zawiadomienie o likwidacji szkoły (przedszkola) może zostać przekazane rodzicowi dziecka w każdej formie, byleby umożliwiała ona zapoznanie się z jego treścią. Nie ma zatem obowiązku dokonywania doręczeń w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego.

Zaskarżając uchwałę rady miejskiej w przedmiocie likwidacji szkoły podstawowej z oddziałem przedszkolnym rodzic zarzucił m. in. niepoinformowanie rodziców trzech uczniów o zamiarze likwidacji placówki.

Sąd administracyjny ustalił, że jeden z rodziców został powiadomiony listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, jednakże list był awizowany i zwrócony do nadawcy.

W tym przypadku WSA uznał, że organ administracji publicznej nie ma obowiązku badania z urzędu, czy znany mu adres rodzica dziecka otrzymany od dyrekcji szkoły, czy też ustalony na podstawie danych z ewidencji ludności, jest aktualnym miejscem pobytu. To w interesie prawnym rodzica leży powiadamianie o swoim aktualnym adresie pobytu organy szkoły oraz organy gminy.

W odniesieniu do pozostałych dwóch rodziców sąd ustalił, że przeprowadzono z nimi ustną rozmowę o likwidacji szkoły, z uwagi na nieumieszczenie ich dzieci w wykazie uczniów.

WSA orzekł, że czynność powiadomienia nie jest czynnością prawną, lecz materialno-techniczną. To oznacza, że ma ona charakter faktyczny, ale warunkuje prawidłowość procedury likwidacyjnej szkoły.

Zatem zawiadomienie rodziców o likwidacji może być dokonane w dowolnej formie i jest skuteczne gdy dotarło do wszystkich osób lub organów, które powinny być o tym poinformowane, najpóźniej w terminie określonym w art. 89 prawa oświatowego.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 31.05.2022 r., sygn. IV SA/Wr 497/21, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: CBOSA

Pt., 2 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak