Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Organ dotujący ma prawo szczegółowej kontroli placówki oświatowej

Z wokandy. Organ dotujący ma prawo szczegółowej kontroli placówki oświatowej fotolia.pl

WSA w Poznaniu stwierdził, że podmiot prowadzący placówkę oświatową winien liczyć się z czynnościami, którym będzie poddawany na etapie wykorzystywania dotacji. Użytecznym wobec tego jest czynienie na dokumentach księgowych trwałych adnotacji o sposobie finansowania wydatków, bo utrwala to informacje i dzięki temu może być przeprowadzona rzetelna kontrola. 

Rada Powiatu na podstawie art. 12 pkt 11 u.s.p. oraz art. 38 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych podjęła uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek oraz trybów przeprowadzania kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystywania tych dotacji.

Spółka prowadząca placówkę oświatową, zarzucała nieprawne nałożenie na szkołę obowiązku umieszczania na księgowych dowodach źródłowych adnotacji ,,wydatki na sfinansowanie realizacji zadań szkoły sfinansowano z budżetu Powiatu’’, w sytuacji, gdy tak ustanowiony obowiązek opisywania dokumentów źródłowych nie mieści się bezpośrednio w zakresie upoważnienia ustawowego.

WSA uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie. Sąd wskazał, iż organ dotujący może kontrolować prawidłowość pobrania i wykorzystania dotacji. Osoby upoważnione do kontroli mają prawo wstępu do placówek oraz wglądu do prowadzonej przez nie dokumentacji oraz jej weryfikacji.

Zdaniem Sądu, gdyby sposób kontroli wydatkowania środków publicznych miał być realizowany wyłącznie przez prawo wglądu w dokumentację i prawo wstępu do szkół, ustawodawca nie zawarłby w ustawie delegacji do stanowienia przez organy przepisów określających tryb przeprowadzania kontroli. WSA zaznaczył, że użyteczne jest uczynienie na dokumencie księgowym trwałej adnotacji o sposobie finansowania danego wydatku, bo utrwala to informację i dzięki niemu nie będzie wchodziła w rachubę niepamięć, ani zmiana decyzji ex post.

Podmiot prowadzący jednostkę oświatową, której przyznano dotację winien liczyć się z określonymi obowiązkami, czynnościami którym będzie poddawany zarówno na etapie wniosku o przyznanie dotacji, jak i już po jej otrzymaniu. Szkoła winna współpracować z organem kontrolującym, co jest istotne wobec ewentualnych późniejszych postępowań w przedmiocie zwrotu nienależnie pobranej i wykorzystanej dotacji.

III SA/Po 1260/21 - Wyrok WSA w Poznaniu

Niedz., 7 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka