Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rodzice mają prawo do przebywania z dzieckiem podczas pierwszego dnia w przedszkolu

Rodzice mają prawo do przebywania z dzieckiem podczas pierwszego dnia w przedszkolu fotolia.pl

Nawet pomimo pandemii i obostrzeń, rodzice mogą być obecni podczas pierwszego dnia w przedszkolu lub w żłobku. Jak wskazuje Rzecznik Praw Dziecka zakazywanie obecności rodzica w okresie adaptacyjnym to nie tylko naruszenie praw dziecka, lecz także zagrożenie dla jego prawidłowego rozwoju.

Wiele przedszkoli i żłobków, z uwagi na obawy przed wirusem COVID-19 poinformowało rodziców, że nie organizują dni adaptacyjnych przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rodzice nie mogą wejść do przedszkola i mają zostać przy wejściu.

Jak wskazał Rzecznik Praw Dziecka wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla dyrektorów nie wykluczają możliwości przebywania rodzica w placówce w przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego.

W opinii Rzecznika proces adaptacji jest nie tylko jednym z działań z zakresu metodyki wychowania, lecz także podstawą do podmiotowego traktowania dziecka oraz akceptacji jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Sprawne przejście dziecka ze środowiska rodzinnego do przedszkolnego wpływa na dalsze funkcjonowanie młodego człowieka, a przede wszystkim na jego relacje społeczne.

Obecność rodzica podczas trwania procesu adaptacyjnego ma szczególnie duże znaczenie w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. Odpowiednio pokierowana pomoc na tym pierwszym etapie przekraczania progu placówki jest świetnym stymulatorem w niwelowaniu deficytów rozwojowych dziecka.

Dlatego też, rzecznik zwrócił się do ministrów o pilne działania wobec podmiotów odpowiedzialnych za organizację i przebieg adaptacji dzieci w przedszkolach i żłobkach, i wyeliminowanie wspomnianych nieprawidłowości.

Źródło: RPD

Pt., 27 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek