Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Teatr Dramatyczny w Białymstoku zostanie wyremontowany

Teatr Dramatyczny w Białymstoku zostanie wyremontowany fotolia.pl

Pochodzący z lat 30. XX wieku budynek Teatru Dramatycznego w Białymstoku w końcu doczeka się remontu. Ponad połowa środków na modernizację budynku będzie pochodziła z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jest wyjątkowym miejscem w województwie podlaskim. W repertuarze znajdują się propozycje poruszające problemy współczesnego świata i człowieka, nie tylko dla widzów o wysokich wymaganiach artystycznych. Można tu znaleźć sztuki pełne humoru oraz rozrywki na wysokim poziomie. Placówka pamięta również o najmłodszych widzach, oferując adaptacje klasycznych pozycji literatury dla dzieci oraz inscenizacje współczesnych bajek. Teatr organizuje również warsztaty dla młodzieży i dorosłych.

Festiwal "Kierunek Wschód" to największy projekt organizowany przez Teatr Dramatyczny. Jest to wyjątkowy przegląd spektakli prezentujący kulturę pogranicza. Prezentowane są również przedstawienia zza wschodniej granicy Polski.

Teatr Dramatyczny od początku istnienia nie przeszedł poważnego remontu. Od 1944 r. oferuje wysoką kulturę nie tylko mieszkańcom Białegostoku, ale również mieszkańcom z całego województwa podlaskiego. Dla komfortu widzów oraz pracy aktorów obiekt zostanie zmodernizowany. Zamontowane będą najnowocześniejsze rozwiązania, tak by sztuka była jeszcze bardziej atrakcyjna.

Od blisko osiemdziesięciu lat teatr służy mieszkańcom Białegostoku. Na początku tego roku ogłoszono przetarg na modernizację siedziby. Wartość szacunkowa remontu to 58 mln zł. Blisko 50 proc., bo aż 26 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pozostałe środki zostały zabezpieczone z budżetu województwa. Plan odnowy budynku założony jest na lata 2021-2023. Cała inwestycja została ujęta w wieloletniej prognozie finansowej.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne zostaną połączone z wymogami konserwatorskimi dla tej inwestycji. Wzrośnie atrakcyjność prezentowanych spektakli poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań z zakresu mechaniki sceny. Na sali widzowie będą siedzieć na nowych fotelach.

Bryła budynku zostanie przebudowana i rozbudowana. Wnętrza zostaną wyremontowane, a z zewnątrz teatr zostanie docieplony. Zaplanowano wymianę instalacji wewnętrznych, tj. wodno-kanalizacyjno-ciepłowniczych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, wentylacji mechanicznej, klimatyzacyjnej oraz wymianę stolarki i ślusarki. Wokół budynku teren zostanie zagospodarowany.

Źródło: KPRM

Pt., 23 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska