W projekcie nowelizacji Prawa oświatowego MEN zaproponowało (poprzez rozszerzenie art. 103) zobowiązanie szkół podstawowych (i artystycznych z pionem ogólnym) do zapewnienia „pomieszczeń umożliwiających bezpieczne spożycie posiłków podczas pobytu w szkole”. Dodatkowo zaproponowano dodanie art. 106a mówiącego, iż „1. Szkoła podstawowa (…) zapewnia jeden gorący posiłek w ciągu dnia i stwarza uczniom możliwość jego spożycia w czasie pobytu w szkole. 2. Korzystanie z posiłku, o którym mowa w ust. 1, jest dobrowolne i odpłatne. (…)”.
Strona samorządowa: żywienie uczniów jak najbardziej, ale bez dodawania problemów i wydatków
W opinii strony samorządowej zaproponowane przez MEN przepisy, choć co do zasady słuszne, w praktyce zmuszają szkoły podstawowe do prowadzenia stołówek. A tymczasem nie oszacowano skutków finansowanych tego rozwiązania ani możliwości lokalowych szkół. Choć w uzasadnieniu do projektu noweli resort powołał się na przeprowadzenie wśród szkół ankiety, to nie wynika z niej czy szkoły będą w stanie dostosować się do nowych wymogów. Poza tym resort zapowiedział, co prawda, program rządowy finansujący pomoc szkołom na organizację stołówek, ale w ocenie skutków regulacji nie znalazło się jego odzwierciedlenie. Wątpliwości strony samorządowej budzi również konieczność uregulowania organizacji żywienia w statutach szkół. Ponadto pozostawienie w ustawie bez zmian obecnego art. 106, dotyczącego możliwości (!) organizacji w szkole stołówki, i wprowadzenie nowego artykułu regulujące tę kwestie obligatoryjnie może spowodować problemy w interpretacji przepisów.
Na posiedzeniu zespołu edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu 25 lipca, samorządowcy zgłaszali pomysły ułatwiające samorządom poradzenie sobie z nowym wyzwaniem. Przedstawiciel Związku Miast Polskich zaproponował wprowadzenie zapisu o minimalnej liczbie uczniów chętnych do korzystania z obiadów, który obligowałby dyrektora szkoły do zapewnienia posiłków. Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zaproponował pozostawienie dyrektorowi szkoły możliwości decyzji co do wskazania pomieszczenia do spożywania posiłków, o którym mowa w proponowanych przepisach. Przedstawiciel ZPP wskazywał, że zobligowanie szkół do wydzielenia specjalnego pomieszczenia do organizowania stołówki i jadalni, jak interpretowane są proponowane przez MEN przepisy, będzie szczególnie problematyczne dla szkół małych. Dlatego warto określić limit wielkości szkoły zobligowanej do organizacji stołówki i jadalni.
MEN: chodzi o dobre warunki żywienia uczniów; obowiązek organizacji stołówek odroczymy o 4 lata, jadalni o rok; damy szkołom 190 mln zł na ich organizację
Wiceminister Małgorzata Machałek podkreślała na posiedzeniu zespołu 25 lipca, że propozycja przepisów dotyczących organizacji jadali i stołówek szkolnych jest odpowiedzią na zgłaszane potrzeby społeczne. Przy czym ministerstwu nie chodzi o generowanie szkołom problemu poprzez narzucenie obowiązku budowania specjalnych nowych jadalni, czy wydzielenia osobnych pomieszczeń na stołówki. Intencją resortu jest zapewnienie jak najlepszych warunków do spożywania posiłku, w tym odpowiedniego czasu oraz infrastruktury. Jeśli możliwe jest to w pomieszczeniach wielofunkcyjnych to ministerstwo dopuszcza takie rozwiązanie. Wiceminister zadeklarowała doprecyzowanie przepisów w tym kierunku.
Resort edukacji zdecydował w wyniku konsultacji ze stroną samorządową, że obowiązek dotyczący organizacji stołówek zacząłby obowiązywać dopiero od 1 września 2022 r. Szkoły miałyby więc 4 lata (licząc od połowy 2018 do połowy 2022) na dostosowanie się do nowego wymogu. Natomiast w przypadku organizacji jadalni ustalono roczny okres dostosowawczy (od 1 września 2019). Urzędnicy MEN zapowiedzieli również, że rząd uruchomi program, wart ok. 190 mln zł, na dofinansowanie organizacji szkolnych stołówek i jadalni. Pierwsze pieniądze miałyby być dostępne w przyszłym roku kalendarzowym. Program MEN na finansowanie dostosowania infrastruktury żywieniowej w szkołach ma być spójny z programem resortu polityki społecznej, zapewniającym uczniom dopłaty do kosztów obiadów.
Porozumienie w sierpniu, we wrześniu projekt do Sejmu
Nową wersję projektu ustawy, zawierającą wypracowane rozwiązania, strona samorządowa ma otrzymać ok. 10 sierpnia. Ministerstwu zależy, by ostateczny projekt ustawy, przyjęty przez rząd, w połowie września trafił do Sejmu.