Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w kszałceniu zawodowym od 1 września 2017 r.

Zmiany w kszałceniu zawodowym od 1 września 2017 r. fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało dla sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży informację na temat zmian w kształceniu zawodowym od 1 września 2017 r. wynikających z przepisów ustawy – Prawo oświatowe oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.

Nowy typ szkoły kształcącej w zawodach – branżowa szkoła

W obszarze szkolnictwa zawodowego od roku szkolnego 2017/2018 wprowadza się nowy typ szkoły - trzyletnią branżową szkołę I stopnia (w miejsce dotychczasowej trzyletniej zasadniczej szkoły zawodowej). Branżowa szkoła I stopnia umożliwi absolwentom uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz wykształcenia zasadniczego branżowego. Absolwent tej szkoły będzie przygotowany, zarówno do podjęcia pracy, jak i do kontynuowania nauki w branżowej szkole II stopnia lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych (od klasy drugiej).

W latach 2017/2018-2019/2020 do branżowej szkoły I stopnia będą przyjmowani absolwenci dotychczasowego gimnazjum, natomiast od roku szkolnego 2019/2020 absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej.

Kształcenie w branżowej szkole I stopnia będzie mogło odbywać się w 87 zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, dla których przewidziano kształcenie w tym typie szkoły. Absolwenci branżowej szkoły I stopnia kształcący się w 49 zawodach będą mogli kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia, kształcącej w 52 zawodach, w celu uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na poziomie technika oraz uzyskania wykształcenia średniego branżowego. Branżowa szkoła II stopnia będzie funkcjonowała od roku szkolnego 2020/2021. Absolwenci branżowej szkoły II stopnia będą mieli również możliwość przystępowania do egzaminu maturalnego.

Klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego

13 marca 2017 r. zostało podpisane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego określające 213 zawodów szkolnictwa zawodowego, w których kształcenie jest prowadzone od 1 września 2017 r. Dotyczy ono klas/semestrów pierwszych wszystkich typów szkół kształcących w zawodach, tj. branżowej szkoły I stopnia, czteroletniego technikum oraz szkół policealnych.

Jednocześnie, w pozostałych klasach czteroletniego technikum, klasach dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowej szkole I stopnia i pozostałych semestrach szkoły policealnej aż do czasu zakończenia kształcenia będzie miało zastosowanie dotychczasowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 grudnia 2016 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Podstawa programowa kształcenia w zawodach

Rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach zostało podpisane 31 marca 2017 r., a podstawy określone w tym rozporządzeniu stosuje się w klasach/semestrach pierwszych wszystkich typów szkół kształcących w zawodach, tj. branżowej szkoły I stopnia, czteroletniego technikum oraz szkół policealnych od 1 września 2017 r.

W pozostałych klasach czteroletniego technikum, klasach dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowej szkole I stopnia i pozostałych semestrach szkoły policealnej aż do czasu zakończenia kształcenia będzie miało zastosowanie dotychczasowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach.

Organizacja pracy szkół - wzmocnienie praktycznego aspektu kształcenia zawodowego

Ministerstwo Edukacji Narodowej kładzie szczególny nacisk na zwiększenie skuteczności i efektywności kształcenia zawodowego, m.in. poprzez zapewnienie odpowiedniego wymiaru kształcenia zawodowego praktycznego, dlatego też zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, w branżowej szkole I stopnia na kształcenie zawodowe praktyczne należy przeznaczyć nie mniej niż 60% godzin kształcenia zawodowego, natomiast w technikum i szkole policealnej nie mniej niż 50% godzin kształcenia zawodowego.

Działania na rzecz wzmocnienia szkolnictwa zawodowego

Od roku szkolnego 2017/2018 do szkoły podstawowej oraz do szkół ponadpodstawowych wprowadza się obowiązkowe zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego, jako jedną z form działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły. Zajęcia te będą realizowane niezależnie od pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu udzielanej uczniom w toku zajęć prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W roku szkolnym 2017/2018 zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego realizowane będą w oparciu o program przygotowany przez nauczyciela realizującego te zajęcia i dopuszczony do użytku przez dyrektora szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej. Program ten powinien zawierać treści dotyczące informacji o zawodach, kwalifikacjach i stanowiskach pracy oraz możliwościach uzyskania kwalifikacji zgodnych z potrzebami rynku pracy i predyspozycjami zawodowymi.

Od roku szkolnego 2018/2019 minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi w drodze rozporządzenia treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego, warunki i sposób realizacji i organizacji doradztwa zawodowego w szkołach i placówkach oraz wymagania w zakresie przygotowania osób realizujących doradztwo zawodowe w szkołach i placówkach, uwzględniając rolę doradztwa zawodowego we wspieraniu uczniów i słuchaczy w procesie podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych. Tematyka dotycząca realizacji doradztwa zawodowego na każdym etapie edukacji została również uwzględniona w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Niedz., 17 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka