14 marca br. w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja organizowana przez Fundację Rektorów Polskich pt. „ Poziom 5 – brakujące ogniwo. Uczelnia, społeczeństwo, rynek pracy”. Konferencja była podsumowaniem trzyletniego projektu badawczego „Piąty Poziom Krajowych Ram Kwalifikacji”.
Czym jest poziom 5?
Poziom 5 jest usytuowany pomiędzy maturą (poziom 4) a studiami (poziom 6), ale dotąd nie został formalnie i faktycznie zagospodarowany przez programy polskich szkół wyższych. Dyskusja nad potrzebą i możliwością ulokowania przez uczelnie programów na tym poziomie jest szczególnie ważna w kontekście przygotowywanej nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i oczekiwanych nowych rozwiązań systemowych.
Konferencja
Jak poinformowali naukowcy, 5 poziom może stanowić ważny czynnik rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce, zaś uczelnie widzą w programach prowadzących do uzyskania kwalifikacji na poziomie 5 interesującą szansę na nową formę edukacji - zapewniającą dobra jakość kształcenia, wychodzącą naprzeciw potrzebom studentów, pracodawców i samych uczelni, lepiej integrującą ofertę szkół polskich z programami bolońskiego „krótkiego cyklu”.