Ogólny poziom wiedzy o Unii Europejskiej, jej polityce i instytucjach trudno uznać za optymalny; znaczna część społeczeństwa dysponuje niewielką lub żadną wiedzą czy informacjami na ten temat. Odnosi się to szczególnie do młodych ludzi, a odzwierciedleniem tej sytuacji jest niska frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r.
Inicjatywa „Zdobywanie wiedzy o UE w szkole" to szczególna odpowiedź Komisji Europejskiej na wniosek Parlamentu Europejskiego, w którym określono, że program uczenia się przez całe życie „powinien obejmować środki promujące edukację obywatelską (nauczanie i uczenie się) w zakresie demokratycznego obywatelstwa europejskiego, w tym kursy poświęcone Europie i Unii Europejskiej w szkołach średnich w państwach członkowskich UE".
Podstawę prawną stanowi program „Uczenie się przez całe życie", a szczególnie wchodzący w jego zakres program Jean Monnet (pierwsze działanie kluczowe).
W związku z czym Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego działająca w ramach uprawnień powierzonych jej przez Komisję Europejską podjęła rolę instytucji zarządzającej zaproszeniem do składania wniosków w ramach tego komponentu.
Celem ogólnym programu jest przekazanie uczniom i studentom faktów i wiedzy na temat Unii Europejskiej, jej instytucji i sposobu ich funkcjonowania.
Szczegółowym celem jest wspieranie jednostronnych projektów w zakresie działalności informacyjnej i badawczej w ramach programu Jean Monnet, ukierunkowanych na:
- podnoszenie ogólnego poziomu wiedzy o Unii Europejskiej, jej polityce i instytucjach dla zmniejszenia coraz większej różnicy między społeczeństwem a instytucjami europejskimi,
- opracowanie materiałów przeznaczonych dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz nauczycieli kształcenia i szkolenia zawodowego prowadzących zajęcia o tematyce związanej z UE.
Wnioski w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie mogą składać:
- instytucje szkolnictwa wyższego,
- instytucje lub stowarzyszenia: profesorów i pracowników naukowych specjalizujących się w studiach nad integracją europejską, nauczycieli i pedagogów, świadczące usługi w zakresie ustawicznego kształcenia i szkolenia nauczycieli, instytucji szkolnictwa wyższego lub szkół.
Działania kwalifikujące się do zgłoszenia w ramach niniejszego zaproszenia muszą być ukierunkowane na co najmniej jeden z niżej wymienionych celów.
- Opracowanie i przekazywanie odpowiedniej wiedzy dydaktycznej oraz nowych lub dostosowanych materiałów dydaktycznych przeznaczonych do nauczania w dziedzinie integracji europejskiej na poziomie szkoły podstawowej i średniej oraz w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego.
- Organizowanie szkolenia nauczycieli i ich ustawicznego kształcenia poprzez przekazywanie im odpowiedniej wiedzy i umiejętności w zakresie nauczania o integracji europejskiej na poziomie szkoły podstawowej i średniej oraz w instytucjach kształcenia i szkolenia zawodowego.
- Organizowanie seminariów lub warsztatów poświęconych integracji europejskiej opracowanych specjalnie dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego. Projekty te muszą być złożone przez instytucje szkolnictwa wyższego, które mogą wykazać się doświadczeniem w nauczaniu i działalności badawczej w dziedzinie integracji europejskiej. Do projektów należy dołączyć wykaz szkół, które zgodziły się uczestniczyć w działaniach.
Działania w ramach projektów należy rozpocząć w okresie od dnia 1 grudnia 2011 r. do dnia 31 stycznia 2012 r. Maksymalny czas trwania projektu wynosi 12 miesięcy.
Koszty poniesione przed okresem kwalifikującym nie będą brane pod uwagę.
Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 2 miliony EUR. Maksymalna dotacja wynosi 60 tys. EUR. Wkład finansowy Agencji nie może przekraczać 75 % całkowitych kosztów projektu.
Ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu 15 września 2011 r., decyduje data stempla pocztowego.
Wnioski należy przesłać pocztą na adres:
Education, Audiovisual and Culture Executive Agency
Unit P2 — Lifelong Learning: Erasmus, Jean Monnet
Call for proposals — EACEA/18/11 — 'Learning EU at School'
Office: BOU2 3/57
Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1
1040 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
Wytyczne dla wnioskodawców oraz formularze wniosków można pobrać ze strony internetowej.
Szczegółowe informacje dostępne są także tutaj