Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Żywienie w szkołach do poprawki - opinia Rzecznika Praw Dziecka

Żywienie w szkołach do poprawki - opinia Rzecznika Praw Dziecka fotolia.pl

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka po pięciu miesiącach funkcjonowania polskich szkół bez „śmieciowego jedzenia” zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego o przeprowadzenie oceny funkcjonowania nowych przepisów oraz sformułowanie wniosków służących doskonaleniu idei zdrowego żywienia dzieci i młodzieży.

W ocenie Rzecznika Praw Dziecka właściwe odżywianie dzieci i młodzieży ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia teraz i w przyszłości. Dlatego z takim zaangażowaniem zabiegał on o likwidację żywienia „śmieciowego” w jednostkach systemu oświaty i wprowadzenie powszechnie obowiązujących norm żywieniowych wypracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. 

Jak wskazał RPD w swym wystąpieniu z obecnych regulacji niezadowoleni są uczniowie, szczególnie całodobowych placówek oświatowych. Wychowankowie skarżą się np. na to, że podczas świętowania urodzin czy innych imprez okolicznościowych, na stole nie może być słodyczy. Najwięcej zastrzeżeń mają pełnoletni uczniowie, którzy chcą w większym stopniu decydować o rodzajach spożywanych przez siebie produktów i napojów. Kolejnym problemem wymagającym rozwiązania jest kwestia możliwości podawania alergikom produktów zastępujących środki spożywcze wywołujące alergie, przeznaczone do stosowania w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży, zgodnie z nowym rozporządzeniem.

Ponieważ organami odpowiedzialnymi za kontrolę żywienia w jednostkach systemu oświaty (stołówki, catering, sklepiki szkolne) są właściwe organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, dlatego Rzecznik wystąpił do GIS o ocenę funkcjonujących przepisów, szczególnie informacje o stwierdzonych nieprawidłowościach, funkcjonowaniu sklepików szkolnych i dostępnego w nich czy działań podjętych przez dyrektorów w celu właściwego wdrożenia zmian w sposobie żywienia dzieci i młodzieży.

Źródło: www.brpd.gov.pl 

Czw., 28 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka