- Potrzebne są działania systemowe przeciwdziałające bezdomności dzieci – pisze Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniu do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej. Marek Michalak zauważa, że przede wszystkim należy ograniczyć kierowanie rodziców z dziećmi do schronisk dla bezdomnych w ramach pomocy społecznej, a gdy jest to konieczne, skracać okresu pobytu do niezbędnego minimum.
RPD zwraca uwagę, że w skrajnych przypadkach pobyt w schronisku dla bezdomnych rodzica z dziećmi trwa nieprzerwanie od 3 lat. Z danych MRPiPS wynika, że dzieci stanowią ok. 5 proc. wszystkich bezdomnych. Problemem są nie tylko liczba dzieci przebywających w schroniskach i domach dla bezdomnych, ale także ich warunki bytowe.
- W skargach kierowanych do Rzecznika bezdomni rodzice piszą m.in., że dzieci często stają się świadkami lub uczestnikami konfliktów dorosłych mieszkańców schronisk – wyjaśnia Marek Michalak.
Udzielenie schronienia bezdomnym rodzicom z dziećmi należy do zadań gminy. Nierzadko obsługa tego zadania publicznego jest powierzana przez gminy podmiotom niepublicznym.
- To dobrze, ponieważ taka współpraca pozwala na zabezpieczenie elementarnych potrzeb osób bezdomnych w postaci schronienia i posiłku – uważa RPD.
Zaniepokojony polskimi statystykami dotyczącymi bezdomnych dzieci jest również Komitet Praw Dziecka ONZ. W uwagach końcowych do połączonych trzeciego i czwartego sprawozdania okresowego Polski Komitet wyraża niepokój w związku z faktem wzrostu liczby bezdomnych dzieci w Polsce. Zaleca m.in. dokonanie przeglądu prawa, polityki programów mieszkaniowych w celu zapobiegania i eliminowania bezdomności, z uwzględnieniem specjalnych potrzeb dzieci.
Źródło: brpd.gov.pl