Zmiana nazwy szkoły, związana jedynie z poszerzeniem oferty programowej o oddział dwujęzyczny, nie jest przekształceniem placówki uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.
Rada Miejska podjęła uchwałę n o zmianie z dniem 1 września 2015 r. nazwy Gimnazjum Nr 1 na Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi.
Po przekazaniu uchwały wraz z wyjaśnieniami Wojewodzie Podkarpackiemu, organ ten w wszczął postępowanie zmierzające do stwierdzenia nieważności ww. uchwały, a następnie rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność uchwały. Zdaniem organu nadzoru istotą podjętej uchwały, wbrew temu co wynika z jej literalnej treści, jest przekształcenie szkoły w rozumieniu art. 59 ust. 6 ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z art. 58 ust. 1 tej ustawy elementami tworzącymi podstawy prawnoustrojowe szkoły są te wskazane w akcie założycielskim tj. typ i rodzaj szkoły, jej nazwa i siedziba, a w pewnej kategorii szkół także obwód. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem przez rodzaj szkoły należy rozumieć cechy szczególne, charakterystyczne w ramach danego typu szkoły. Regulacje dotyczące typu szkoły należy zaś analizować łącznie z treścią art. 2 ustawy o systemie oświaty, w świetle którego przez "rodzaj" należy rozumieć szkołę podstawową ogólnodostępną, specjalną, integracyjną, z oddziałami integracyjnymi, z oddziałami sportowymi, sportową lub mistrzostwa sportowego. Podział gimnazjów ustawodawca uzupełnił o dwa dodatkowe rodzaje: gimnazja dwujęzyczne oraz z oddziałami dwujęzycznymi.
Gmina zaskarżyła rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, wnosząc o jego uchylenie. Zdaniem skarżącej podejmując uchwałę o zmianie nazwy szkoły Rada Miejska w Brzozowie miała na uwadze jedynie poszerzenie oferty programowej o oddział dwujęzyczny, co było z resztą zgodne z wolą lokalnych środowisk pedagogicznych oraz rodziców uczniów, nie zaś dokonanie zmian w zakresie dotychczas prowadzonej działalności przez Gimnazjum nr 1
Naczelny Sąd Administracyjny bazując na poprzednim orzecznictwie uznał, że przekształceniem szkoły są takie zmiany organizacyjne, które prowadzą do istotnego zmniejszenia rozmiarów lub zmiany przedmiotu dotychczas prowadzonej przez nią działalności. Sąd w składzie orzekającym w niniejszej sprawie podziela ten pogląd, uznając jednocześnie, że zakwestionowana przez Wojewodę uchwała o zmianie nazwy szkoły tego rodzaju zmian organizacyjnych nie spowodowała.
Tego rodzaju zmiana, rodząca skutki w zakresie praw i obowiązków uczniów i nauczycieli i stanowiąca "przekształcenie" szkoły nie może być utożsamiana ze zmianą nazwy szkoły spowodowaną utworzeniem dodatkowego oddziału dwujęzycznego.
W związku z powyższym Sąd w oparciu o art. 148 P.p.s.a. uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze.
Wyrok II SA/Rz 764/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.
Źródło: CBOSA