– Promujmy wśród uczniów zdrowy tryb życia – powiedziała wiceminister edukacji Teresa Wargocka w trakcie uroczystości rozdania Krajowych Certyfikatów „Szkoła Promująca Zdrowie”.
– Ważne jest, aby przekazywać młodemu pokoleniu te nawyki, które w przyszłości pozwolą mu dbać o własne zdrowie. Przekazujmy uczniom kapitał ważny na całe życie – powiedziała sekretarz stanu w MEN.
Program Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1991 r. pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej. Koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia.
Obecnie w Polsce program rozwijany jest we wszystkich województwach. Do sieci szkół promujących zdrowie należy ponad 3 tys. placówek.
Przystąpienie do programu Szkoła Promująca Zdrowie jest dobrowolną inicjatywą szkoły. Decyzję o przystąpieniu do niego podejmuje Rada Pedagogiczna po konsultacji z przedstawicielami społeczności szkolnej, w tym z rodzicami.
Każda szkoła promująca zdrowie regularnie przeprowadza diagnozę potrzeb zdrowotnych oraz samopoczucia całej społeczności szkolnej tj.: uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
Na podstawie jej wyników formułuje priorytetowe problemy oraz planuje swoje działania. Każda szkoła promująca zdrowie jest autonomiczna w obszarze wyznaczania celów i zadań do realizacji w zakresie promocji zdrowia. Jej działania są ukierunkowane na radzenie sobie z aktualnymi, najważniejszymi problemami szkoły.
Teresa Wargocka wzięła udział w uroczystości wręczenia 33 placówkom oświatowych Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie. Lista placówek w załączeniu.
Źródło: samorzad.pap.pl