Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trzeba zmienić nowy niekorzystny termin

Trzeba zmienić nowy niekorzystny termin fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego apeluje o przywrócenie październikowego terminu składania wniosków o przyznanie środków z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych z 0,4 % rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej.

W stanowisku z 8 grudnia br. podjętym w Wieliczce Konwent przypomina, że w lutym tego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej określając kryteria podziału 0,4% rezerwy dokonało zmiany terminu składania wniosków przez jednostki samorządu terytorialnego z 10 października na 10 września. Termin składania wniosków zawsze przypadał na wrzesień. Nowy termin szkodzi powiatom. Jak podkreślają starostowie małopolscy zmiana ta w znaczący sposób utrudnia zebranie pełnych danych, co w szczególności odczuwają powiaty – ze względu na specyfikę szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Chodzi tu o informacje na temat:

•          migracji młodzieży między szkołami po 1 września,

•          nabór do szkół dla dorosłych trwający do końca września,

•          organizację kwalifikacyjnych kursów zawodowych,

•          wzrost liczby uczniów/słuchaczy w dotowanych szkołach prowadzonych przez podmioty inne niż jst,

•          rozpoczynającą się we wrześniu diagnozę ucznia wymagającego specjalnej organizacji nauki (w drugiej połowie września znacznie wzrasta liczba wydawanych orzeczeń o potrzebie kształcenia  specjalnego).

- Obecnie obowiązująca data, tj. 10 września, zmusza powiaty do pokrycia wydatków przez okres czterech miesięcy z własnych dochodów poza subwencyjnych. Przykładowo powiat krakowski w 2014 r. terminu 10 października otrzymał kwotę 281 566 zł, natomiast w roku 2015 mimo wzrostu zadań na podobnym poziomie co w roku ubiegłym mógł ubiegać się jedynie o kwotę 78 812 zł – wyjaśnia Józef Krzyworzeka, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego, starosta krakowski. Także w rozmowie z Dziennikiem Warto Wiedzieć Józef Krzyworzeka podkreśla, że powiat krakowski podany został jako przykład obrazujący skalę problemu, z którym borykają się wszystkie powiaty.

- Naliczenie wysokości realnych środków było niemożliwe z uwagi na brak możliwości weryfikacji tej kwoty z danymi z Systemu Informacji Oświatowej wg stanu na dzień 30 września 2015 r. – czytamy w stanowisku.

Dlatego Konwent wnosi o przywrócenie poprzedniego terminu w wytycznych zawartych w kryteriach podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2016.

Niedz., 13 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska