Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dopuszczalna zmiana stanowiska pracy nauczyciela mianowanego

Dopuszczalna zmiana stanowiska pracy nauczyciela mianowanego fotolia.pl

Powszechnie przyjmuje się, że wobec nauczyciela mianowanego nie jest dopuszczalne wypowiedzenie zmieniające.

Jednakże Karta Nauczyciela zawiera inne instrumenty prawne, które pozwalająna modyfikacje owego zatrudnienia, które z istoty i charakteru jest bardziej ochronne dla pracownika (w zakresie możliwości jego zwolnienia z pracy), ale odmienne od umownego stosunku pracy innych grup zawodowych w zakresie ciążących na nauczycielu obowiązków z racji zajmowanego stanowiska.

Przepis art. 14 określa treśćaktu mianowania lub umowy o pracę. W razie nawiązania stosunku pracy z nauczycielem przez zespółszkółakt mianowania lub umowa o pracępowinny określaćszkoły, w których nauczyciel ma wykonywaćpracę. Zgodnie z treściątego przepisu, wystarczy wskazanie typu (rodzaju) szkoły, w której pracuje nauczyciel.

Natomiast odnośnie do art. 18 ust. 1Karty Nauczyciela trzeba wskazaćiżchodzi m.in. o możliwośćzmiany stanowiska pracy z nauczyciela na nauczyciela-wychowawcęświetlicy.

Nie jest słuszne stanowisko, że taka zmiana jest niemożliwa wobec nauczyciela mianowanego i uznanie takiej zmiany jako wypowiedzenie zmieniające. W Karcie Nauczyciela dla pracowników mianowanych zostałprzewidziany inny tryb zmiany stanowiska.

Mianowicie szczególny sposób takiej zmiany określony zostałw art. 18 ust. 1Karty Nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem nauczyciel mianowany może byćprzeniesiony na własnąprośbęlub z urzędu, lecz wówczas za jego zgodą, na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. Dotyczy on więc kilku sytuacji, z których w sprawie chodziło o przeniesienie powódki na inne stanowisko w tej samej szkole.

Karta Nauczyciela używa pojęcia "stanowisko" w różnych znaczeniach. W najszerszym tego słowa rozumieniu posługuje siętym pojęciem dla oznaczenia stanowiska nauczyciela w ogólności (np. art. 9 ust. 1), w nieco węższym w odniesieniu do podstawy zatrudnienia. Te pojęcia sąjednak nieadekwatne dla określenia stanowiska pracy w rozumieniu art. 18 ust. 1Karty Nauczyciela. Z jego treści wynika, bowiem, że zmiana stanowiska pracy następuje w ramach wykonywania zatrudnienia przez nauczyciela mianowanego. Stanowisko pracy w rozumieniu tego przepisu jest, więc pojęciem szczególnym i węższym niżwykonywanie zatrudnienia nauczyciela mianowanego. Inaczej mówiąc, z treści tego przepisu wynika, wprost, że nauczyciel mianowany może byćzatrudniony na różnych stanowiskach i przeniesienie z jednego stanowiska na inne w tej samej szkole może nastąpićz urzędu za jego zgodąlub na jego prośbę. Znaczenie pojęcia stanowisko pracy z art. 18 ust. 1Karty Nauczyciela nie może byćteżwyprowadzone z art. 11i art. 14Karty Nauczyciela. Według tych przepisów dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy odpowiednio na podstawie umowy o pracęlub mianowania na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami oraz zgodnie z posiadanym przez nauczyciela stopniem awansu zawodowego (art. 11) oraz akt mianowania lub umowa o pracępowinny w szczególności określićstanowisko i miejsce pracy (art. 14 pkt 1). Sugerująwięc one, że "stanowisko" to stanowisko nauczyciela o określonych kwalifikacjach (np. nauczyciel biologii). Nie jest to jednak interpretacja prawidłowa, gdyżw innych przepisach Karta Nauczyciela nie wiąże jużze szczegółowo określonym przedmiotem nauczania (kwalifikacji) skutków prawnych, z jednym wyjątkiem dotyczącym "stanowiska nauczyciela religii" (por. art. 28 ust. 2a).

Rozumieniem pojęcia stanowisko pracy z art. 18 ust. 1Karty Nauczyciela, Sąd Najwyższy zajmowałsięw wyroku z dnia 1 lipca 1998 r., I PKN 217/98i słusznie stwierdził, że należy je interpretowaćzgodnie z art. 42 Karty. Przepis ten dotyczy tygodniowego wymiaru zajęć, który odnosi do poszczególnych stanowisk pracy. W przepisie tym wyróżnia sięstanowiska nauczycielskie w różnych typach (rodzajach) szkół, np. nauczyciele przedszkoli, szkółpodstawowych, kolegiów nauczycielskich, praktycznej nauki zawodu, wychowawcy w świetlicach i internatach itp. Przeniesienie z jednej do drugiej z kategorii stanowisk wymienionych w tym przepisie jest przeniesieniem na inne stanowisko w rozumieniu art. 18 ust. 1Karty Nauczyciela.

Źródło: www.sn.pl

Pt., 11 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka