Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustalenie wysokości dotacji oświatowej wg WSA

Ustalenie wysokości dotacji oświatowej wg WSA fotolia.pl

Zmiana stawki dotacji w ciągu roku kalendarzowego przez organ wykonawczy może mieć znaczenie jedynie na przyszłość od momentu zakomunikowania go podmiotowi prowadzącego szkołę niepubliczną, a nie do stanów zaistniałych przed tą zmianą – tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w swoim wyroku z dnia 3 czerwca2015 roku w sprawie o sygn. akt: I SA/Sz 1295/14.

Stan faktyczny

Starosta określił wysokość dotacji pobranej w nadmiernej wysokości na działalność Zaocznego Liceum Ogólnokształcącego przez organ prowadzący i nakazał zwrot ww. dotacji pobranej w nadmiernej wysokości w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna na rachunek bankowy Starostwa Powiatowego. Starosta wskazał, że placówka jest szkołą niepubliczną, dla której organem prowadzącym jest prywatna spółka. Szkoła ta otrzymała środki dotacji w miesiącu styczniu 2014 roku.

Dopiero w marcu 2014 roku Zarząd Powiatu określił wysokość dotacji przekazywanej w 2014 roku dla szkół niepublicznych w oparciu o informację z najbliższego powiatu prowadzącego szkołę tego samego typu i rodzaju. Uchwała weszła w życie z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2014 roku. Zatem z uwagi na zmniejszenie stawki dotacji w 2014 roku w porównaniu do stawki obowiązującej w 2013 roku na działalność szkoły, powstała nadpłata dotacji.

Strona nie zgodziła się z rozstrzygnięciem organu i w odwołaniu wniosła o uchylenie decyzji w całości i wskazała, że kwota dotacji za miesiąc styczeń 2014 roku na działalność szkoły została przekazana po podaniu przez stronę jedynie liczby słuchaczy szkoły. Kwotę dotacji przekazało starostwo bez jakiejkolwiek podstawy prawnej, gdyż uchwała zarządu określająca wysokość dotacji na rok 2014 została podjęta dopiero w dniu 31 marca 2014 roku czyli dwa miesiące po wydatkowaniu i rozliczeniu dotacji.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Starosty, w pełni podzielając stanowisko organu I instancji w zakresie ustalonego stanu faktycznego oraz prawnego sprawy.

Rozstrzygnięcie WSA

Spór w sprawie dotyczy zwrotu pobranej dotacji oświatowej przez Skarżącą za styczeń 2014 roku.

Jak wskazał WSA, na organie wykonawczym ciąży obowiązek ustalenia tej stawki w prawidłowej wysokości w danym roku kalendarzowym i zawiadomienia o niej podmiotu uprawnionego do otrzymania dotacji. Ustalenie tej stawki w konkretnej wysokości nie podlega negocjacjom ze strony podmiotu prowadzącego szkołę niepubliczną. Organ wykonawczy działa tu z urzędu, jego pozycja jest nadrzędna w stosunku do podmiotu otrzymującego dotację. Stawka dotacji jest bowiem podstawą do planowania funkcjonowania szkoły prowadzonej przez skarżącą.

Przepisy nie przewidują terminu do poinformowania podmiotu prowadzącego szkołę o wysokości stawki dotacji na dany rok kalendarzowy. Trudno jednak uznać, że Zarząd Powiatu może w każdym czasie dokonać tego zawiadomienia.

W ocenie Sądu, przedmiotowa dotacja nie była pobrana przez Spółkę w wysokości nadmiernej, gdyż została w przedmiotowym okresie wypłacona zgodnie z przepisami w wysokości ustalonej przez organ wykonawczy. Fakt zmiany stawki dotacji w ciągu roku kalendarzowego przez organ wykonawczy może mieć znaczenie jedynie na przyszłość od momentu zakomunikowania go podmiotowi prowadzącego szkołę niepubliczną, a nie do stanów zaistniałych przed tą zmianą.

Źródło: orzeczenia NSA 

Czw., 12 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka