Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odwołanie w szkole lub przedszkolu w czasie roku szkolnego

Odwołanie w szkole lub przedszkolu w czasie roku szkolnego fotolia.pl

Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub przedszkolu, w przypadkach szczególnie uzasadnionych może odwołać go w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia – informuje MEN.

Do redakcji Serwisu Samorządowego PAP wpłynęło pytania od Czytelnika: „Od 1 stycznia 2016 r. przedszkole publiczne zostanie przekazane przez gminę do prowadzenia przez stowarzyszenie. Czy gmina jeszcze jako organ prowadzący do 31 grudnia 2015 r. może odwołać dyrektora ze stanowiska - czyli przywrócić mu status nauczyciela powołując się na szczególne okoliczności i przekazać przedszkole bez dyrektora. Czy w takim przypadku 1 stycznia 2016 r. nowy organ prowadzący czyli stowarzyszenie może powołać nowego dyrektora przedszkola?”.

W odpowiedzi MEN odpisał, że organ który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole/przedszkolu lub placówce w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.

Opinie w tej sprawie wydaje się w terminie pięciu dni roboczych od dnia otrzymania wystąpienia organu. Nieustosunkowanie się w tym terminie jest równoznaczne z wydaniem opinii pozytywnej.
Według informacji resortu przypadkiem „szczególnie uzasadnionym” odwołania dyrektora szkoły jest niewątpliwie przejęcie szkoły lub przedszkola przez stowarzyszenie.

Jednak odwołanie dyrektora przejmowanej placówki nie jest równoznaczne z rozwiązaniem z nim stosunku pracy jako z nauczycielem.

Ministerstwo wskazuje, że kwestie związane ze zmianą stosunków pracy nauczycieli, którzy nie złożyli oświadczenia o odmowie przejścia do przekazywanej szkoły, reguluje ustawa o systemie oświaty. Osoba prawna niebędąca jednostką samorządu terytorialnego lub osoba fizyczna, która przejęła szkołę lub placówkę na podstawie umowy, z dniem przejęcia szkoły lub placówki jest obowiązana zaproponować nauczycielom na piśmie nowe warunki pracy i płacy oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego nauczyciele mają złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków.

Odmowa przyjęcia warunków pracy i płacy powoduje rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem z upływem 3 miesięcy od dnia, do którego nauczyciel miał złożyć oświadczenie.

Do nauczyciela, który odmówił przyjęcia nowych warunków pracy i płacy, stosuje się odpowiednio przepisy o rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Do czasu przyjęcia nowych warunków pracy i płacy albo rozwiązania stosunku pracy z powodu odmowy ich przyjęcia, w zakresie praw i obowiązków nauczyciela stosuje się dotychczasowe przepisy.

Źródło: samorzad.pap.pl

Pt., 13 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun