Zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji jest absolutnym wyjątkiem możliwym do zrealizowania tylko w ściśle określonych w przepisach sytuacjach.
Zgodnie z art. 9 ust. 1ustawy – Karta Nauczyciela, stanowisko nauczyciela, z zastrzeżeniem ust. 1a, może zajmowaćosoba, która:
- posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracęna stanowisku, do którego sąto wystarczające kwalifikacje;
- przestrzega podstawowych zasad moralnych;
- spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.
Natomiast w myśl art. 9b ust. 1tej ustawy, warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest odbycie stażu. Decyzjęw przedmiocie nadania, bądźodmowy nadania nauczycielowi stażyście stopnia nauczyciela kontraktowego podejmuje dyrektor szkoły, o czym stanowi art. 9b ust. 4 pkt 1powołanej ustawy Karta Nauczyciela. Zgonie zaśz art. 9b ust. 6powołanej ustawy Karta Nauczyciela, w przypadku niespełnienia przez nauczyciela warunków, o których mowa w ust. 1, dyrektor szkoły lub właściwy organ, odmawia nauczycielowi, w drodze decyzji administracyjnej, nadania stopnia awansu zawodowego.
Podkreślićw tym miejscu należy, że do nauczycieli zatrudnionych bez wymaganych kwalifikacji nie stosuje sięprzepisów o awansie zawodowym, o czym stanowi art. 10 ust. 10powołanej ustawy Karta Nauczyciela.
Z powyższych rozważańnależy więc wywieść, że zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji jest absolutnym wyjątkiem możliwym do zrealizowania tylko w ściśle określonych w przepisach sytuacjach, to jest, gdy potrzeba taka wynika z organizacji nauczania, bądźzastępstwa nieobecnego nauczyciela i tylko za zgodąorganu sprawującego nadzór pedagogiczny, o czym stanowi art. 10 ust. 9w związku z art. 10 ust. 7powołanej ustawy Karta Nauczyciela, przy czym zawsze jest to zatrudnienie terminowe, a jego potrzeba nie ma nic wspólnego z dopingowaniem nauczyciela do uzyskania wykształcenia.
Źródło: Wyrok NSA w Warszawie z dnia 25 września 2008 r. I OSK 1465/07