Wbrew pozorom praca w porze nocnej odnosi się także do nauczycieli, za sprawą art. 42b Karty Nauczyciela.
W myśl tego przepisu nauczyciel może być obowiązany do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej. Ustawodawca określił także, że za każdą godzinę pracy w porze nocnej nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 15% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego, jednakże nie niższej niż ustalona na podstawie art. 151⁸ §1 Kodeksu pracy.
Kodeks pracy w powołanym artykule wskazuje, że pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Warunki, w jakich praca w porze nocnej może się odbywać, określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 17 maja 2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej. Rozporządzenie określa placówki, w których dopuszczalna jest praca w porze nocnej, wskazując:
a. zakłady poprawcze,
b. schroniska dla nieletnich,
c. rodzinne ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne z internatami dla dzieci i młodzieży,
d. placówki opiekuńczo-wychowawcze zapewniające całodobową opiekę.
Praca w porze nocnej może być realizowana także w: specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, internatach i bursach szkolnych, a także w domach wczasów dziecięcych.
Do realizacji opieki wychowawczej w porze nocnej może być obowiązany nauczyciel zatrudniony w wymienionych placówkach, przy czym nauczyciel wychowujący dziecko w wieku do lat 4 oraz nauczyciel samotnie wychowujący dziecko w wieku do lat 14 może być obowiązany do zapewnienia opieki wychowawczej w porze nocnej wyłącznie za jego zgodą (analogiczne ograniczenie przewiduje art. 178 § 2 k.p. w odniesieniu do pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia).
Zgodnie z § 4 ust. 3 rozporządzenia praca nauczyciela w porze nocnej jest rekompensowana poprzez zapewnienie nauczycielowi przez dyrektora szkoły:
a. dnia wolnego od pracy (po zakończeniu pracy w porze nocnej trwającej co najmniej 8 godzin),
b. dwu kolejnych nocy wolnych od pracy, przypadających w sobotę i w niedzielę lub w niedzielę i w poniedziałek (co najmniej raz na dwa tygodnie),
c. równomiernego obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej.