Szkoła może udzielać stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe. Wysokość tego stypendium ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Jednak nie wskazano czy organem tym jest rada gminy czy może wójt, ani jaki charakter ma owe porozumienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zauważył, że nie ma legalnej definicji pojęcia porozumienie. Wskazał jednak, że porozumienie jest to wzajemny kontakt, zakładający jako rezultat uzyskanie zgody w określonej sprawie.
Użyte w treści art. 90g ust. 10 ustawy o systemie oświaty określenie „w porozumieniu” należałoby więc rozumieć w ten sposób, że oba wymienione w tym przepisie podmioty wypracowują (uzgadniają) wspólne stanowisko, co do rozstrzygnięcia sprawy. Sprawą tą jest ustalenie wysokości stypendium motywacyjnego dla uczniów szkół, których organem prowadzącym jest gmina. Porozumienie nie jest więc samodzielnym aktem prawnym. Stanowi wewnętrzną czynność prowadzącą do ustalenia wysokość stypendium motywacyjnego w drodze wypracowania wspólnego stanowiska pomiędzy dyrektorem szkoły i organem prowadzącym szkołę. Sąd uznał za słuszne nazwanie tej czynności konsultacją.
Odnosząc się do kwestii, który z organów gminy (ustawodawczy czy wykonawczy) posiada kompetencję do dokonania porozumienia, Sąd przyjął, że gdyby uprawnionym do uzgadniania wspólnego stanowiska, co do wysokości stypendium motywacyjnego, była rada gminy, porozumienie musiałoby być dokonywane na sesji rady w formie uchwały. Stanowisko to jest jednak nie do przyjęcia. Taki wymóg formalnoprawny zaprzecza istocie porozumienia, określonego w tym przepisie, które nie jest samodzielnym aktem prawnym, lecz czynnością zmierzającą do umożliwienia wydania takiego aktu.
Ponadto przeciwko uznaniu, że sporne porozumienie należało do kompetencji rady gminy, przemawia też rodzaj zadania powierzonego organowi prowadzącemu szkołę. Kompetencje rady gminy w zakresie gospodarki finansowej obejmują uchwalenie budżetu, nie zaś dysponowanie wydzielonymi w nim środkami. Organem wykonującym budżet, jest wójt i ponieważ to on odpowiada za prawidłową gospodarkę finansową gminy, jest on również właściwy w sprawach konsultacji wysokości stypendiów przyznawanych przez dyrektora szkoły za wyniki w nauce.
Źródło: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 grudnia 2008 r., IV SA/Gl 588/2008