Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Postępowanie dyscyplinarne, a zawieszenie w pełnieniu obowiązków nauczyciela

Postępowanie dyscyplinarne, a zawieszenie w pełnieniu obowiązków nauczyciela fotolia.pl

Ustawa – Karta Nauczyciela w art. 83 przewiduje możliwość zawieszenia nauczyciela w pełnieniu obowiązków, jeżeli wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne.

Nie mniej jednak, ustawodawca dokonał rozróżnienia na obligatoryjne i fakultatywne przesłanki zawieszenia w obowiązkach nauczyciela.

Dyrektor szkoły może zawiesić w pełnieniu obowiązków nauczyciela, a organ prowadzący szkołę - dyrektora szkoły, przeciwko któremu:

a.  wszczęto postępowanie karne lub

b. złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego,

jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole.

W sprawach niecierpiących zwłoki nauczyciel i dyrektor szkoły może być zawieszony przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Natomiast dyrektor szkoły zawiesza w pełnieniu obowiązków nauczyciela, a organ prowadzący szkołę - dyrektora szkoły, jeżeli wszczęte postępowanie karne lub złożony wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczy naruszenia praw i dobra dziecka.

Ustawa przewiduje także sytuację zawieszenia nauczyciela i dyrektora szkoły w pełnieniu  obowiązków, z mocy prawa w razie jego tymczasowego aresztowania lub w razie pozbawienia go wolności w związku z postępowaniem karnym.

Zawieszenie w pełnieniu obowiązków nie może jednak trwać dłużej niż 6 miesięcy, chyba że przeciwko nauczycielowi lub dyrektorowi szkoły toczy się jeszcze postępowanie karne lub postępowanie dyscyplinarne, w związku z którym nastąpiło zawieszenie.

§23 Rozporządzenia MEN z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego, daje nauczycielowi prawo odwołania od decyzji o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków.

Odwołanie powinno być wniesione w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Komisja na posiedzeniu niejawnym, które powinno odbyć się w terminie 7 dni od daty otrzymania odwołania, rozpatruje odwołanie nauczyciela, a w szczególności bada, czy powaga i wiarygodność zarzutów uzasadniają konieczność odsunięcia nauczyciela od obowiązków. Komisja wydaje postanowienie o utrzymaniu w mocy lub uchyleniu decyzji.

Komisja uchyla decyzję o zawieszeniu nauczyciela w pełnieniu jego obowiązków, jeżeli w toku postępowania wyjaśniającego nie został potwierdzony zarzut popełnienia przewinienia, albo gdy rzecznik dyscyplinarny wniósł o wymierzenie kary nagany z ostrzeżeniem. Na postanowienie komisji organowi, który wydał decyzję, oraz nauczycielowi służy zażalenie do odwoławczej komisji dyscyplinarnej w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem komisji, która wydała postanowienie.

Pt., 3 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka