Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mali - wielcy dziennikarze z Cichego

Mali - wielcy dziennikarze z Cichego fotolia.pl

Mali dziennikarze ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem zajęli II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gazetek Szkolnych Forum Pismaków 2011. Już od 16 lat wydają szkolną gazetkę „Bez tytułu" i to nie jest pierwsze tak wysokie miejsce w konkursie gazetkowym dla zespołu redakcyjnego. Szkolni dziennikarze z Cichego w 2009 r. zdobyli pierwsze miejsce. Od tej pory obok logo gazetki na pierwszej stronie umieszczone zostało hasło: Mistrz Pismaków 2009.

O swoim sukcesie mali żurnaliści i ich opiekunowie dowiedzieli się na gali finałowej w Wałbrzychu. Gala poprzedzona była dwudniowymi  warsztatami i spotkaniami, m.in. z Robertem Bogdańskim, prezesem Fundacji Nowe Media oraz Wiktorem Świetlikiem z Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Żurnaliści z Cichego przy okazji zwiedzili  park wielokulturowy „Stara Kopalnia", a także obejrzeli przedstawienie pt. „Bajka o szczęściu" w Teatrze Lalek i Aktora w Wałbrzychu.

- Kolejny sukces nas zobowiązuje do dalszej, wytrwałej pracy. Do stawiania sobie co raz  to nowych wyzwań dziennikarskich – powiedział Jan Głąbiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem i zarazem opiekun zespołu redakcyjnego. Według dyrektora nie ma jakiegoś szczególnego klucza do tych sukcesów. Po prostu z dziećmi podejmowane są ciekawe tematy dotyczące miejscowości i ludzi tam przebywających. Młodzi dziennikarze odkrywają pasje rodziców, dziadków, sąsiadów i trzymają się jednej podstawowej zasady, że musi być to materiał prasowy, który wciągnie czytelnika. Nigdy nie korzystamy z Internetu, nie robimy żadnych przedruków - opowiada o pracy małych dziennikarzy opiekun szkolnej gazetki.

Pierwszy numer gazetki ukazał się w 1994 r. Na początku gazetka wychodziła nieregularnie, w kilku egzemplarzach. Od kilku już lat szkolny periodyk stał się miesięcznikiem, liczącym od 8 do nawet 30 stron, mającym ponad 100 egz. Mali dziennikarze rozmawiają m.in. ze znanymi ludźmi z miejscowości, piszą felietony, opisują szkolne aktualności. Na swoim koncie mają także wiele wyjazdów do Warszawy, gdzie co roku spotykają się w siedzibie telewizji tvn24 z dziennikarzem Bogdanem Rymanowskim. Gościli także w siedzibie TVP i na planie serialu „Plebania". Poznali technikę kuchni radiowej w siedzibie RMF FM pod Kopcem Kościuszki w Krakowie.

Źródło: roktalentow.men.gov.pl

Pt., 8 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun