Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MEN odpowiada na pytania

MEN odpowiada na pytania fotolia.pl

Za Serwisem Samorządowym PAP publikujemy udzielone przez MEN odpowiedzi na pytania Czytelników o szkoły zawodowe, finanse szkół wiejskich i dowożenie uczniów niepełnosprawnych do ośrodków.

 erka7: Pani Minister, (...) Naturalną konsekwencją wdrożenia reformy szkolnictwa zawodowego, która zakłada m. in. wzrost liczby godzin dydaktycznych w kształceniu zawodowym praktycznym, jest zwiększenie kosztów funkcjonowania szkół zawodowych wynikające ze wzrostu kosztów wynagrodzeń nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Niemałych nakładów wymaga również dostosowanie do nowych wymagań bazy dydaktycznej szkół prowadzących kształcenie zawodowe. (...) Tymczasem, w bieżącym roku budżetowym nie przewiduje się wzrostu subwencji oświatowej na prowadzenie szkół zawodowych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2013 waga zwiększająca P8 - przysługująca na każdego ucznia szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe wynosi, tak jak w trzech poprzednich latach - 0,19. (...) Dlaczego dotychczas nie dostosowano systemu finansowania kształcenia zawodowego do wymogów nowej podstawy programowej i kiedy to nastąpi?

Odpowiedź MEN: Średnia kwota subwencji przypadająca na ucznia szkół zawodowych wzrosła w tym roku o ponad 5%. Oznacza to, że nastąpił wzrost kwoty subwencji naliczonej na uczniów szkół zawodowych. Warto ponadto zauważyć, że przy podziale części oświatowej subwencji ogólnej uwzględniono nowe zadanie - kwalifikacyjne kursy zawodowe. Do algorytmu podziału subwencji oświatowej wprowadzono nowa wagę obejmującą uczestników kwalifikacyjnych kursów zawodowych organizowanych przez szkoły i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego.

samorządowiec z małej gminy: Witam serdecznie Panią Minister i pragnę zapytać, czy w związku z obecnym stanem szkolnictwa i niżem demograficznym rozważany jest wariant zróżnicowania finansowania małych szkół wiejskich, które bardzo często są jedynymi ośrodkami kultury i życia społecznego na wsi?(...)

Odpowiedź MEN: Koszty kształcenia uczniów szkół zlokalizowanych na wsi i w małych miasteczkach są wyższe niż koszty kształcenia w dużych miastach. Związane jest to przede wszystkim z niższą liczebnością oddziałów oraz koniecznością wypłat dodatków socjalnych (wiejskiego i mieszkaniowego) dla nauczycieli szkół wiejskich. W 2013 r. kwota subwencji oświatowej przypadająca na jednego ucznia szkoły podstawowej położonej na terenie wiejskim lub małym miasteczku wynosi średnio ok. 7 765 zł, a na ucznia szkoły podstawowej, a w mieście - 5 222 zł. Nie jest natomiast obecnie planowane różnicowanie finansowania w ramach subwencji oświatowej szkół wiejskich zależnie od ich wielkości.

anonimowe: Dlaczego opiekunowie uczniów z głębokim upośledzeniem mogą wybrać każdy ośrodek opiekuńczy w Polsce i dowozić tam codziennie ucznia wybranym przez siebie środkiem transportu, a gmina ma za to zapłacić? (uchwała SN IIICZP 133/10).

Odpowiedź MEN: Dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim uczestniczą w specjalistycznych zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych. Takie zajęcia są prowadzone tylko w ośrodkach, które nie zawsze zlokalizowane są w pobliżu miejsca zamieszkania. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka umożliwiającego realizację tych zajęć lub zwrot kosztów przejazdu dziecka oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, na zasadach określonych w umowie zawartej między gminą i rodzicami, opiekunami lub opiekunami prawnymi ucznia, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice, opiekunowie lub opiekunowie prawni.

Ustawa nie reguluje szczegółowo trybu zawierania powyższych umów, w związku z tym, warunki umowy powinny być określone wspólnie przez obie strony - gminę i rodziców. Jeżeli natomiast strony nie dojdą do wspólnych ustaleń i nie zostanie zawarta taka umowa, obowiązek zapewnienia transportu i opieki w czasie przewozu spoczywa na gminie.

Źródło: samorzad.pap.pl

Pt., 10 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun