Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w Karcie Nauczyciela i prawie pracy - interesujące spotkanie

Zmiany w Karcie Nauczyciela i prawie pracy - interesujące spotkanie fotolia.pl

Dnia 5 lutego b.r. w MOK w Nowym Sączu odbyło się spotkanie z cyklu spotkań zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty oraz Państwową Inspekcję Pracy w Krakowie poświęcone tematyce zmian w Kodeksie Pracy i Karcie Nauczyciela.

Konferencję skierowano do najbardziej zainteresowanych czyli dyrektorów szkól, społecznych inspektorów pracy, oraz pracowników samorządowych zajmujących się oświatą w gminach. 

W programie konferencji znalazły się informacje o zmianach w przepisach oświatowych: Karcie Nauczyciela i prawie pracy wraz z ich interpretacjami oraz praktycznymi wskazaniami jak stosować zmieniające się przepisy.

Spotkanie w Nowym Sączu prowadziła nadinspektor pracy pani Lidia Rzeszutko. Przedstawiła ona zebranym wybrane zagadnienia z zakresu prawa oświatowego, zwracając szczególną uwagę na nieprawidłowości stwierdzane podczas prowadzonych kontroli.
W czasie wystąpienia niejednokrotnie nawiązywała się dyskusja, podczas której to dyrektorzy szkół poruszali szereg trudnych zagadnień z którymi borykają się na co dzień w swej pracy. Prowadząca przedstawione problemy analizowała wraz z uczestnikami, podając praktyczne rozwiązania w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.

Kwestie poruszone na spotkaniu odnosiły się przede wszystkim do nadzoru i kontroli nad warunkami pracy w placówkach oświatowych.

W tym punkcie pani nadinspektor omówiła problematykę nadzoru i kontroli państwowej oraz społecznej. Przypomniała, że nikt na zasadzie dowolności nie może stosować prawa pracy w sytuacji, gdy dana kwestia została już uregulowana w Karcie Nauczyciela – jest to niezgodne z prawem. Dyrektorzy zostali również uczuleni na kwestię ochrony danych osobowych swoich pracowników. Jak się okazało poważne problemy rodzi zaświadczenie o niekaralności nauczyciela. Pani Rzeszutko wskazała, że nigdzie w ustawie nie znajdujemy określenia z jaką datą ma ono być wydane, ponadto podkreśliła, że takie zaświadczenie nie ma daty ważności. Wobec powyższego w przypadku zaświadczenia wydanego kilka lat wcześniej możliwe jest, że nauczyciel złoży jedynie pisemne oświadczenie, w którym pod groźbą karalności zapewni, że nie zostało wszczęte przeciwko niemu od czasu wydania zaświadczenia żadne postępowanie, ani nie został skazany prawomocnym wyrokiem.

Pozwoli to nauczycielowi uniknąć każdorazowo kosztów uzyskania zaświadczenia o niekaralności. Kolejną poruszoną kwestią stało się ewidencjonowanie czasu pracy. Pani nadinspektor przypomniała, że poza nauczycielami, dla wszystkich innych pracowników szkoły należy prowadzić ewidencję czasu pracy. Nauczyciele pozostają wyłączeni z tego kręgu osób ponieważ podpisują dziennik oraz karty godzin na koniec miesiąca. W wielu szkołach prowadząca zauważyła również brak rzetelnie wypełnianych tabel (kartotek) przedstawiających dane odnośnie zakupionej i przekazanej pracownikom odzieży roboczej. Wydawać by się mogło, że po co taka w szkołach, jednak nic bardziej mylnego. Wyobraźmy sobie pana woźnego odśnieżającego bez ocieplacza, panią przedszkolankę chodzącą po sali gimnastycznej w szpilkach, albo panią z kuchni niosącą w japonkach garnek z ugotowanymi pierogami To tylko kilka z przykładów zasygnalizowanych przez panią nadinspektor.

Kolejne z poruszanych kwestii dotyczyły między innymi:

  1. Obowiązku kierowania nauczycieli na badania lekarskie, co nie jest konieczne w przypadku, gdy dany nauczyciel jedynie uzupełnia etat, a także gdy przerwa w zatrudnieniu w tej samem szkole nie przekracza 30 dni,
  2. Zatrudnienia dyrektora szkoły a także nauczycieli z uwzględnieniem poszczególnych szczebli awansu zawodowego
  3. Zakazu przyjmowania przez dyrektora szkoły, nauczyciela tej szkoły do prowadzenia zajęć w ramach wolontariatu. Pani nadinspektor apelowała aby dać szanse ogromnej liczbie absolwentów kierunków pedagogicznych poprzez możliwość nabycia w ten sposób doświadczenia w zawodzie
  4. Wypowiedzenia stosunku pracy podczas urlopu dla poratowania zdrowia – punkt bardzo ciekawy, ponieważ pani Rzeszutko podkreśliła, że z ochrony stosunku pracy w czasie uzasadnionej nieobecności korzystają jedynie pracownicy szkoły zatrudnieni na umowę o pracę, tak więc ( co stanowi jeden z nielicznych wyjątków) nauczyciele mianowani nie podlegają takiej ochronie
  5. Obowiązku poddania się nauczyciela badaniu trzeźwości, które przeprowadzają odpowiednie służby (policja, państwowa inspekcja pracy), wezwane na teren placówki w przypadku, gdy zaistnieje podejrzenie, że nauczyciel, bądź inny pracownik szkoły jest w stanie nietrzeźwym
  6. Problemu luki prawnej, jaka powstaje w sytuacji, kiedy dyrektor szkoły wyjeżdża w delegację, a mianowicie kto powinien ją podpisać. Jak wskazała pani nadinspektor najczęściej stosowaną praktyką jest podpis wójta, burmistrza.
  7. Bardzo niskiemu dodatkowi motywacyjnemu, na którego wysokość wpływ posiadają kary porządkowe. Jednakże jaki skutek ma odnieść nałożenie kary kiedy system motywacyjny jest tak słaby, w porównaniu z wysokością innych dodatków do wynagrodzenia.
  8. Terminowości wypłaty wynagrodzenia oraz jego składników. Ten punkt rozważań wywołał ogromne poruszenie publiczności. Jak się okazało nagminna staje się nieterminowość wypłat wspomnianych środków, ze względu na przeróżne czynniki na które obecni się uskarżali. Pani nadinspektor jednak w tej kwestii pozostała niewzruszona. Jak podkreśliła wynagrodzenie należy wypłacać pracownikowi z góry, tak aby pierwszego dnia miesiąca mógł już swobodnie z niego korzystać, natomiast dodatkowe składniki wynagrodzenia jak chociażby za godziny ponadwymiarowe należy wypłacić z dołu do ostatniego dnia miesiąca bądź najpóźniej pierwszego dnia następnego miesiąca i od tych zasad wyjątków nie ma!
  9. Ostatnia już kwestia dotyczyła urlopu wypoczynkowego. Ustawa nie przewiduje sposobu obliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Dlatego tez prowadząca przedstawiła wzór najkorzystniejszy do obliczania. Współczynnik 5, 6 mnożymy przez ilość rozpoczętych miesięcy pracy. Współczynnik ten powstał jako wynik z następującego równania: 7 dni tygodnia mnożymy przez 8 tygodni urlopu i powstały wynik dzielimy przez 10 miesięcy pracy.

Gospodarz spotkania pani Beata Ziółko kierownik oddziału PIP w Nowym Sączu gorąco zachęcała na zakończenie, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości odwiedzać biuro Państwowej Inspekcji Pracy w N owym Sączu. Pracownicy jak również pełniący dyżury prawnik chętnie służą pomocą i potrzebnymi materiałami. Podsumowując już pan Stanisław Szudek – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu, życzył wszystkim zgromadzonym, oby nie było konieczności wystawiania w naszych szkołach bloczków mandatowych.

Kolejne spotkania odbędą się także:

  • 11.02 –Nowy Targ
  • 13.02 – Zator
  • 4.03 – Kraków
  • 19.03 – Tarnów

Zachęcamy do uczestnictwa!

Śr., 6 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka